Esrar İçmenin Zararları, Esrar Kullanmanın Zararları, Esrarın İnsan Sağlığına Zararları

esrarın sağlığa zararları, esrarın zararları nelerdir, ,

Esrar kullanmanın zararları nelerdir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Günümüzde esrar yetiştiriciliği ve kullanımı yasak olsa da gençler arasında esrar kullanımı ve yetiştiriciliği bir hayli yayındır. Ancak esrar kullanmanın (özellikle de sigara ile birlikte) envaiçeşit zararları bulunmaktadır. Bireyler ilk başlarda ne kadar bağımlısı değilim deseler de bir müddet sonra esrar kullanmaktan kendilerini alamamaktadırlar. Tüketimi sınırlandırılmadığı durumlarda başta solunum hastalıkları olmak üzere çeşitli sağlık sorunları baş gösterecektir.


Esrar bir bağımlılık maddesidir. Esrar ile bağlantılı sağlık sorunları bilhassa yeni kullanıcılarda daha belirgindir. Kanda diğer maddelere göre daha uzun süre kalmakta ve bu nedenle yokluğunu daha az fark ettirmektedir. Günümüzde özellikle eğlence ortamlarında sık tercih edilen bağımlılık maddesi olan esrar, algı problemi yaşatmakta, reflekslerde bir takım sorunlara yok açmakta ve tepkileri değiştirmektedir.

Esrarın insan sağlığına diğer zararları ise anksiyete, paranoya, huzursuzluk, öfori, gevşeme hali, gözlerde kararma, denge bozukluğu, sersemlik, suda yüzme hissi, salivasyonda (tükürük bezi salgılaması) azalma, tansiyon yükselmesi, İştah ve susuzluk, analjezi, illüzyon, psikotik eksitasyon, depresyon, panik atak, göz tansiyonunda azalma ve flash-back (geçmişe dair halisülasyonlar) gibi sağlık sorunlarına yol açmasıdır. Ayrıca esrar kronik öksürük, balgam, kronik bronşite yol açarken akciğer kanserini de tetiklemesi gibi zararları bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver