Erkekte Kısırlık Tedavisi-Erkeklerde Kısırlık Nasıl Tedavi Edilir Hakkında Bilgi

Aşağıda Erkekte Kısırlık Tedavisi-Erkeklerde Kısırlık Nasıl Tedavi Edilir ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Erkekte Kısırlık Tedavisi-Erkeklerde Kısırlık Nasıl Tedavi Edilir
erkeklerde kısırlığın tedavisi

erkeklerde kısırlığın tedavisi

Erkeklerde görülen kısırlığın bazı durumlarda tedavi edilebildiği ve önlenebiği bilinmektedir. Özellikle erkekte kısırlık sorunlarına neden olduğu bilinen uyuşturucu ve ilaçlardan, aşırı egzersizlerden, pestisitler gibi çevresel tehlikelerden, aşırı sıcak banyo yapmaktan, sıkı iç çamaşırı veya pantolonları giymekten kaçının. Yeterli folik asit içeren bir beslenme programı uygulayın. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar için erken teşhis olanaklarından faydalanın ve bu rahatsızlıkları bir an önce tedavi ettirin. Bazı enfeksiyonlar veya anomalilerin erken saptanabilmesi için düzenli fiziksel muayene gerekmektedir. Ayrıca erkeklerde görülen diyabet ve hipotiroidi gibi metabolizma hastalıkları da sperm üretimini ve kalitesini olumsuz yönde etkilediği için bu rahatsızlıkların tedavisi de kısırlığın ortaya çıkmasına mani olur.

Kısırlığın bir diğer nedeni olan cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemek için güvenli seks yapmak ta ileride çocuk sahibi olma şansını yükseltecektir. Sporcuların de testis bölgesini darbelere ve travmalara karşı koruması da önemlidir. Bebeklerde kullanılan plastik materyalden imal edilen çocuk bezlerinden bilhassa erkek bebeklerde kaçınmak gerekmektedir.

Kısırlık nasıl teşhis edilir?

Kısırlık tanısı genellikle hastadan alınan öykü (anamnez) ve fizik muayene ile başlar. Hormon dengesizlikleri veya kısırlığa neden olan hastalık etkenlerini ortaya çıkarmak için doktorunuz sizden kan testleri isteyebilir. Ayrıca sperm sayısını ve kalitesini tespit etmek amacıyla sperm (semen) örneği de alınmalıdır. Bu testte sperm hücrelerinin milimetreküp te kaç adet bulunduğu ve bu spermlerin hareket kabiliyetleri incelenmektedir. Spermler ne kadar hareketli iseler sperm kalitesi o denli iyidir.

Erkekte kısırlığın uzun vadeli etkileri nelerdir?

Erkek infertilitesi genellikle çiftlerin evlilik ilişkilerinde gerginlik yaratabilir. Cinsel ilişki stresli hale geldiği için çiftlerde cinsellikten zevk alamama veya cinselliği sırf bebek sahibi olabilmek için yapılan bir deneyim haline sokabilir. Bu durumda çiftlerin birbirleriyle konuşması veya bir evlilik psikoloğundan destek alması gerekebilir.

Erkeklerde kısırlık bulaşıcı mıdır?

Erkek infertilitesi bulaşıcı değildir. Ancak, erkekte kısırlığa neden olan bir cinsel hastalık ise, bu hastalık cinsel yolla bulaşıyorsa bu durumda çiftlere hastalık bulaşma riski ortaya çıkabilmektedir.

Erkekte Kısırlık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Erkek kısırlığının tedavisi için öncelikle kısırlığın altında yatan nedenlerin tespit edilmesi gerekmektedir. Her kısırlık vakasına aynı tedavi uygulanacak diye bir kural yoktur. Kısırlık sorunu olan bir erkek için aşağıdaki tedavi seçenekleri alternatif olarak uygulanabilir.

– Soğuk su ile banyo: Sperm kalitesini artırmak için.
– Sağlıklı beslenme ve düzenli uyku
– Varikosel durumunda cerrahi operasyon.
– Sigara ve alkolün bırakılması
– Hormon tedavisi
– Antibiyotik tedavisi
– Dar iç çamaşırı giymemek
– Tedavi yöntemi olarak sayılabilecek bir diğer şey ise suni tohumlamadır. Yukarıdaki tedaviler işe yaramıyorsa ancak erkeğin sperm hücreleri doğal yollardan olmasa da çocuk sahibi olabilme yeteneğini haizse bu durumda erkekten alınan spermler kadının yumurtasına enjekte edilerek suni yoldan embriyo döllenebilir. Buna tüp bebek yöntemi de denilmektedir. Embriyo döllenmesi rahim içinde veya rahimin dışında laboratuvar ortamlarında gerçekleştirilebilmektedir.

Kısırlık tedavisinin yan etkileri nelerdir?

Cerrahi operasyonda görülen kanamalar, operasyon sonrası enfeksiyon ve anesteziye alerjik reaksiyonlar gibi yan etkiler çok nadiren de olsa görülebilmektedir. Ayrıca antibiyotik tedavisi uygulanacak kişilerin antibiyotiklere karşı alerjisinin olup olmadığı önceden test edilmelidir.

Kısırlık tedavisi sonrası ne olur?

Erkeklerde kısırlık tedavisi sonrası, daha önce son bir yıl içerisinde çocuk sahibi olamayan çiftlerin bebek sahibi olma şansı yaklaşık olarak % 90 dır. Bu oran doğal cinsel birleşme ile bebek sahibi olma oranıdır. Tüp bebek yöntemini de hesaba katarsak bu oran çok daha yüksek çıkmaktadır. Tedavinin olumlu sonuç verdiğini anlamanın tek yolu, erkeğin dişiyi hamile bırakmasıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver