Erkekte İdrar Kültürü, Erkekte İdrar Kültürü Nasıl Alınır, Erkekte İdrar Kültürü Nasıl Verilir

erkekte idrar kültürü nasıl yapılır, idrar kültürü alma, idrar kültürü nasıl alınır, idrar kültürü nasıl verilir

İdrar kültürü nasıl yapılır?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

İdrar kültürü testi, cinsiyet ayrımı yapılmaksızın herkeste meydana gelen idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisi için uygulanan ve idrarda mikroorganizma olup olmadığına bakılan son derece faydalı bir testtir. Kadın ve erkekte farklı şekilde alınan idrar kültürü, meydana gelen enfeksiyona neden olan mikrobunun saptanması için gerekli bir işlemdir.

 

 

İdrar kültürü nasıl alınır?


İdrar kültürü iki farklı şekilde alınır. Kadın ver erkekten farklı yollarla alınan idrar kültüründe, dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Düzenli, dikkatli ve steril bir şekilde yapılması son derece önemlidir.

 

Erkekte idrar kültürü nasıl yapılır?


Önce penis su ve sabun ile iyice temizlenir. Ardından steril gazlı bir bez ile penis kurulanır. Her sabah bu işlem uygulanarak 3 kaba idrar alınır. İdrar alındıktan sonra kabın ağrı hemen kapatılmalıdır. Kabın hava almamasına dikkat edilmelidir.

 

Kadında idrar kültürü nasıl yapılır?


Öncelikle eller sabun ile yıkanmalıdır. Bir elinizle vajinanın dudaklarını aralayıp, diğer elinizle de yukarıdan aşağıya (vajinadan makata) doğru gazlı bez ile vajinayı silin. Bu işlem farklı gazlı bezler ile en az 4 kez tekrarlanmalıdır. Ardından bir elinizle yine dudakları açık tutarak 3 kaba idrar alın. Kabın ağzı hava almayacak şekilde kapatılmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver