Erkan Topuz Kemoterapi, Erkan Topuz Kemoterapi Sonrası Beslenme, Kemoterapi Beslenme

kemoterapi hastaları nasıl beslenmeli, kemoterapi hastaları ne yemeli, kemoterapi hastalarının beslenmesi, kemoterapi sürecinde beslenme

Kemoterapide beslenme

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

İnsan vücudunda bulunan ve vücuda zarar veren hücrelerin artmasını önlemek ve etkilerini yok etmek için uygulanan kemoterapi yöntemi, hastalarda bazı ya etkiler yaratmaktadır. Bu yan etkilerin azalmasını sağlamak veya ortadan kaldırmak için beslenmeye son derece önem verilmesi gerektiğine değinen İ.Ü. Onkoloji Enstitüsü Direktörü Prof. Dr. Erkan Topuz, beslenmede dikkat edilmesi gerekenleri açıkladı.

 

Kemoterapi tedavisinde hastaların kullandığı ilaçlar hem yan etkilerin görülmesine hem de, vücuttaki besin öğelerinin azalmasına neden oluyor. Bu yüzden hastalarda başta halsizlik olmak üzere; saç dökülmesi, ödem sorunları, kabızlık yada ishal, mide bulantıları yada kusma, ağızda yaralar, anemi ve kilo kayıpları görülmektedir. Bu nedenle hastalar kemoterapi sürecinde beslenme alışkanlıklarında değişiklik yapmalılar.

Erkan Topuz, kemoterapi sonrası beslenmenin de aynı şekilde devam ettirilmesi gerektiğinin altını çiziyor. İşte Erkan Topuz’un kemoterapide beslenme önerileri;

 

Kemoterapi hastaları nasıl beslenmeli?

 

 • Öncelikle kilo kayıplarına dikkat edilmelidir. İştahsızlıktan doğan kilo kayıpları mühim sonuçlar doğurabilir. Hastalar ideal kilolarını korumalılar. Bunun için; günde on bardak su, dört porsiyon meyve, iki porsiyon sebze tüketilmelidir. Ayrıca et ürünleri ızgara ve haşlama olarak tüketilmelidir. Bunun yanı sıra yağ ve tuz tüketimine son derece dikkat edilmeli ve lifli besinlerin daha çok tüketilmesine önem verilmelidir.
 • Alkol ve sigaradan da uzak durmaya çalışın.
 • Aşırı sıcak ve soğuk yiyecek ve içecekleri tüketmemeye de özen göstermelisiniz. Aksi taktirde mide rahatsızlıkları yaşayabilirsiniz.
 • Yapay madde içeren her türlü yiyecek ve içecekten uzak durun.
 • Kahve ve çay tüketimine son vererek, bitki çaylarına yönelin.
 • Çorba gibi sıvıları bolca tüketin.
 • Gazlı ve asitli içeceklerden de uzak durmaya çalışın.
 • Yeşil yapraklı sebzeler sizin için çok faydalı olacaktır. Bilhassa kükürtlü olanlar ile ıspanak, pazı, roka, brokoli, maydanoz, dereotu, lahana, sarımsak, soğan, turp, kereviz ve brokoli.
 • Sponsorlu Bağlantılar

  Cevap Ver