Ergenlik Nedir Ergenlik Dönemi Hakkında Bilgi

Ergenlik Nedir Ergenlik Dönemi

Ergenlik anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Ergenlik Nedir, Ergenlik Ne Anlama Gelir, Ergenlik Ne Demektir, Ergenlik Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Ergenlik ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Ergenlik Anlamı

Ergenlik Nedir Ergenlik Dönemi

İnsanlarda çocukluktan yetişkinliğe geçiş dönemi. Ergenlik evresinde insanın ikinci hızlı büyüme evresi başlar. Ergenliğin başlangıcı kişiden kişiye değişmekle birlikte, genellikle erkek çocuklar için ortalama 14 yaş, kız çocuklar için 12 yaş ergenlik çağının başlangıcıdır. Ergenlik çağındaki bu hızlı büyüme evresi erkek çocuklarda 18-19, kız çocuklarda 14-18 yaşlarda sona erer. Büyümenin durmasına daha çok cinsellik hormonları neden olur. Bu dönemde erkek çocukların seslerinde kalınlaşma, bedenlerinde kıllanma ve irileşme başlar. Kız çocuklarında göğüslerin gelişmesi, kalçaların yağlanması ve âdet çevrimi (âdet görme) başlar. Yüzdeki sivilceler hem kızlar hem de erkek çocuklar için sorun olur. Beden ve davranışlardaki bu hızlı değişimler bazı sıkıntılara hatta zaman zaman psikolojik sorunlara yol açabilir. Anne-babadan uzaklaşma, sinirlilik ve ağlama krizleri görülebilir. Bunlara ergenlik sorunları denir. Bazı durumlarda psikolojik tedavi gerektirebilir.

Ergenlik döneminde fiziksel değişiklikler kadar belirgin ve kolayca gözlenebilir türden olmasa bile, düşünce, davranış ve toplumsal ilişkilerde de köklü değişiklikler yaşanır. Bu dönem birçok çocuk için kendine özgü davranış biçimleriyle çok kritik bir ruhsal gerginlik ve bunalım dönemi biçiminde geçer.

Ergenlik (puberte), insanlarda meydana gelen “yetişkinliğe ilk adım” evresidir. Ergenlik, çocukluk çağı ile yetişkinlik çağı arasındaki geçiş dönemidir. Ergenlik, bireyde çocuksu tutum ve davranışlarının yerini yetişkinlik tutum ve davranışlarının aldığı, cinsiyet yetilerinin kazanıldığı, bireyin erişkin rolüne psikolojik ve somatik olarak hazırlandığı dönemdir. Çocukluk çağı olarak adlandırılan yaşlarda, sosyal toplum bilinci (süperego) gelişmemişken, ergenlik dönemine giren gençlerde toplumsal kabullenilme, bir grubun parçası olma (süperego ve ego) kavramları gelişir. Vücut hormonlarınıdan cinsiyet ile ilgili olan (sekonder cinsiyet hormonları) östrojen veya androjenlerin üretimi bu dönemde pik yaptığından ergen adayının psikolojisi sebepsiz değişimler gösterir.Ergenlik dönemi insanlardaki 5 dönemden biridir.Ancak bilim adamlarının ergenlik dönemi ile ilgili görüşü sadece çocuklar belli bir yaşa geldiğinde bu döneme girince sadece yavaş yavaş yetişkinlik kazandıkları için BM ve bilim insanları ergenliğe girenlerinde hala çocuk olduğunu kabul eder.

Genel olarak 11-20 yaş arası ergenlik dönemi olarak adlandırılır.

Ergenliğe giriş yaşı; genetik (ailesel), ırk, sosyoekonomik şartlar (çocuk yaşta evlendirme, ağır bedensel yük altında çalıştırılan çocuklar) ve iklim gibi faktörlerden etkilenir. Bazı Zenci kabileleri ve eski Araplarda ergenlik iklimin etkisiyle daha erken başlarken Kuzey yarım küredeki Norveç, Finlandiya gibi az güneş alan soğuk bölgelerde ergenlik yaşı daha geçtir.

Ergenliğe giriş için kesin bir zaman yoksa da genel olarak kızlar 9-13 yaş arasında ve erkeklerden daha erken ergenliğe girerler. Bu nedenle yaşamın bu döneminde kızlar erkeklerden fiziksel olarak birkaç yıl önce gelişirler.

Kızlarda Ergenlik

Ergenlik çağı kadın cinselliği ile bağdaştırılır. Bu iki sebebin birleşimi genç kızlar için ergenlik çağını yaşanması zor bir süreç haline getirir.

Pek çok genç kız yeni gelişmeye başlayan vücutları ve bırakmak zorunda kaldıkları çocukluk dönemleri için karışık duygular yaşarlar, özellikle de göğüslerinin büyümesi ve regl görmeye başlamaları kararsızlık içinde geçen bir süreçtir. Örneğin bir çok genç kız önce regl görmeyi heyecanla beklerken, ilk aybaşılarından sonra pişmanlık hissederler.

Diğer taraftan çocukluk dönemini bırakmak ve kadın olmaya başlamak fikri bir çok genç kız için korkutucudur. Öyle ki ergenlik onları istemedikleri bir sürece sürükler. Fakat neden genç kızlar ergenlik konusunda karışık duygular ve rahatsızlık yaşarlarken erkekler daha pozitif bir süreç yaşarlar? Bu soruya iki cevap verilebilir. Birincisi kızlar vücutları hakkında yeterince bilgiye sahip değildir ve ikincisi ergenlik çağı kadın cinselliği ile bağdaştırılır. Bu iki sebebin birleşimi genç kızlar için ergenlik çağını yaşanması zor bir süreç haline getirir.

Erkeklerde Ergenlik

Vücut ağırlığı artmaz.Aksine kilo verir. Boyları 10–30;cm uzar. Ses çatallaşmaya başlayarak erkeğe has biçimde kalınlaşır. Deri yağlanır ve sivilce çıkar. Pubertal atılım adı verilen boyca uzama, hacimce irileşme başlar. Kas dokusu artarak vücuda iri erkeksi görünüm verir. Yüz, kollar, corpus penis hariç genital alan, göğüs ve bacaklar erkeğe has biçimde tüylenir. penis ve çevresi kıllanır Androjen (erkeklik hormonu) salgısının zirve yapması nedeniyle penis ve testisler olgunlaşmaya başlar. Bu da peniste erektilite (ereksiyon) ve uyarılabilme (excitability) kabiliyeti artar, testisler erkek gamet (üreme hücresi) olan spermleri üretmeye başlar. Karşı cinse büyük ilgi duyar ve bu ilgisini onlara yansıtır.

Konu ile ilgili aramalar: Ergenlik Nedir Ergenlik ödev ara Ergenlik kelime anlamı Ergenlik sözlükte ara Ergenlik ansiklopedi bilgi bankası ara Ergenlik ne demek Ergenlik neye denir

Ergenlik ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver