Ergenliği Girince Neler Olur, Ergenliğin Belirtileri, Ergenliğin Belirtileri Erkeklerde

ergenliğin belirtileri kızlarda, ergenlik belirtileri, ergenlik belirtileri nelerdir, ergenlik dönemi belirtileri

Ergenliğe girince ne olur?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Ergenlik hem gençliğe adım atan çocuklar, hem de ebeveynler için çoğu zaman anlamsız davranışların sergilendiği ve oldukça sıkıntılı geçtiği bir dönem olduğundan bilhassa anne-babaların ergenlik dönemi hakkında bilinçli olmaları gerekir. Hem fiziksel hem de ruhsal değişikliklerin yaşandığı bu dönemde ne tür problemlerle karşılaşacağınızı ve çocuğunuzu bekleyen fiziksel değişikliklerin neler olduğunu öğrenmek için doğru adrestesiniz. Uzmanların anlatmış olduğu ergenlik belirtilerini sizlerle paylaşıyoruz.

 

Ergenlik döneminde kız ve erkek çocuklarında mütenevvi değişiklikler meydana gelmektedir. Ergenliğin belirtileri hakkında bilgilenerek anne ve babalar çocuklarını bu döneme rahat bir şekilde hazırlayabilirler. Aynı zamanda kendileride nelerle karşılaşacaklarını bilirlerse çocukları ile olan iletişimlerini daha iyi boyutlara taşıyabilirler. Ergenliğin belirtilerini uzmanlar şekilde açıkladı.

 

Ergenliğin belirtileri

Kişilik gelişimi için önemli bir dönem ergenlikte ileri-geri gidişlerin, iniş-çıkışların yaşanması oldukça normal ve beklenen davranışlardır. Bu dönemde çocuklar ailelerine baş kaldırır ve çevresi ile sürekli bir sürtüşme içerisinde olur. Genellikle olumsuz duyguların hüküm sürdüğü bir dönemdir.

Bocalamalar, çelişkiler, güvensizlikler, doğru-yanlış araştırmaları, yanılgılar bu dönemin olumsuz davranışlarıdır. Duyarlılık, cesaret, enerjiklik, arkadaşlık duygularının güçlü olması ve merakta olumlu davranışlardır. Çocuklar bu dönemlerde arkadaşlık ilişkilerinde gruplaşma kurarlar. Her bir ergen bir gruba ait olma isteği duyar.

Ergenlik yaşı herkeste aynı değildir. Genetik faktörler, iklim ve beslenme alışkanlığı ergenliğe girme yaşını etkilemektedir. Bu dönemlerde kızlarda adet görme, erkeklerde gece boşalmaları görülür. Kemikler gelişir, idrarda kimyasal değişiklik ortaya çıkar, kızların göğüsleri büyümeye başlar, yetişkinlere özgü davranışlar sergilenir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver