Epilepsi Hastalığı, Epilepsi Hastalığı Neden Olur, Epilepsi Hastalığı Nedenleri

epilepsi hastalığı nedenleri nelerdir, epilepsi neden olur, epilepsi nedenleri, epilepsi nedenleri nelerdir

Epilepsi hastalığı nedenleri

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Sağlık sorunları arasında yer alan epilepsi, kaliteli yaşam kapılarını kapatan önemli bir hastalıktır. Nöbetler halinde tekrar eden ve tüm vücudun kasılmasına neden olan bu hastalık bazı kişilerde kısa süreliğine hafıza kaybına da neden olmaktadır. Epilepsi hastası nöbet geçirdiğini bile hatırlamayabilir.

 

Beyinde meydana gelen elektriksel boşalım sonucunda kısa süreli nöbetler haline görülen epilepsi hastalığı bazen saniyeler bazen dakikalar sürer. Epilepsi hastasının nöbetleri uzun bir süredir devam ediyorsa hastanın epiletik nöbetlerde iyileşme oranı düşüktür. Çoğu epilepsi hastası bu soruna 4-5 yaşlarında yakalanmaktadır.

 

Epilepsi nedenleri

 

Epilepsi hastalığının 3 nedeni vardır, bunlar:

 • Kalıtımsal
 • Beyin patolojileri
 • Sistemik patolojik süreçler
 •  

  Ailesinin geçmişinde epilepsi olan kişilerin epilepsiye yakalanma ihtimalleri yüksektir. Genellikle bu kişilerde epilipsi çocukluk döneminde birden ortaya çıkar ve nedeni kalıtımsal etmenlerdir. Epilepsinin nedenlerinden biride beyin patolojileridir. Beyinde meydana gelen bir sorundan dolayı epilepsi oluşur. Beynin oksijensiz kalması, beyinde oluşan kitleler, doğum travmaları, beyin damarı hastalıkları, beyinin infeksiyonları veya metobolik bozukluklar epilepik nöbetlere sebep olur.

  Epilepsi hastalığının nedenleri arasında son olarak sistemik patoloji süreçler bulunur. Toksik vemetabolik etmenler, sistemik hastalıklar epilepsi nöbetlerinin yaşanmasına neden olmaktalar. Nöbetin geçmesi de sebep olan etkenin ortadan kaldırılmasına bağlıdır. Bazı etmenler ise kalıcı beyin hasarlarına yol açabilir. Kullanılan bazı ilaçların epiletik nöbetlere neden olduğu söylenmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Cevap Ver