Epilepsi Belirtiler, Epilepsi Belirtiler Nelerdir, Epilepsi Belirtileri

epilepsi belirtisi, epilepsi hastalığı, epilepsi hastalığı belirtileri, epilepsi hastalığı nasıl tedavi edilir

Epilepsi belirtileri ve tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Beyindeki bir bölgenin kontrolsüzce aktifleşmesinden dolayı meydana gelen epilepsi hastalığı, merkezi sinir sistemini etkileyerek tüm vücudun istemsiz kasılmasına neden oluyor. Epilepsi nedenleri genetik olabileceği gibi, doğum esnasındaki bir travmadan yada daha sonraki yaşamda beyinde meydana gelen hasarlanmalardan da olabilir.

 

 

Beyin faktörlerini etkileyen bu hastalık yaş ve cinsiyet ayırt etmeden başa bela olur. Kısa süreli nöbetler halinde seyir eden epilepsi hastaları sadece nöbet esnasında kendilerini kötü hissederler. Nöbetler dışında bu hastalığın pek belirtileri görülmez.

Epilepsi bazen hiç bir uyarı olmadan ortaya çıkar, bazen de stres, uykusuzluk, düzensiz beslenme, uyuşturucu madde kullanma, yanıp sönen ışıklar yada alkol kullanımı nöbetleri tetikleyebilir.

Epilepsi belirtileri nöbetin şekline göre değişiklik gösterir. Genellikle her epilepsi hastasında aynı tip belirtiler meydana gelir. Kasılmalar, kitlenmeler, kısa süreliğine şuur kayıpları, bayılmalar, vücut hareketlerinde zorlanmalar, uyku isteği, konuşma bozukluğu, bakış, koku alma, tat alma, ses duymada değişiklikler, titreme veya dil ısırmaları epilepsi hastalığının belirtileridir.

 

Epilepsi tedavisi

 

Toplumuzda sıkça rastlanan bir hastalık olan epilepsi için hekimler çeşitli ilaç tedavisi uyguluyorlar. Anti-epiletik ilaçlar beyinin kontrolsüzce hareket etmesini önlemektedir. Ama bazı epilepsi hastalarında ilaçlar hiç bir işe yaramadığı gibi, yan etkide yapabilir. Bu yüzden de uzman doktorun bu konuda sıkı bir araştırması yapması ve hastaya uygun ilacı vermesi son derece önemlidir. İlaçların işe yaramadığı durumlarda cerrahi yönteme başvurulur.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver