Enginar Yaprağı Zayıflatırmı? Enginar Sapı ve Suyu Nasıl Yapılır ve Hazırlanır

enginarın faydaları

enginarın faydaları

Sponsorlu Bağlantılar

Enginar, Latincedeki adı Cynara Scolymuc olan uzun ömürlü ve yenen, yeşil bir iri çiçektir. Bilim insanları enginar bitkisinin içinde bol miktarda magnezyum, fiber, C vitamini ve folate bulunduğunu söylemektedirler. Bunların enginarın içerisinde bulunması ise, genç ve sağlıklı bir bedenle yaşamak isteyenlere davetiye çıkarıyor. Özellikle karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarına karşı tavsiye edilen Enginar, öğütülerek suyu çıkarılan bir bitki olmasının yanı sıra, afrodizyak etkisi önceden beri bilinen, zehirli bileşikler taşımayan bir bitkidir. Hasta ve grip rahatsızlığına yakalanan çocuklara gönül rahatlığıyla içirebileceğimiz enginar suyu, çok iyi bir iştah açıcı ve idrar sökücüdür. Hastalık günlerinin başınızın belası olmasını istemiyorsanız enginar suyunu mutlaka deneyin…

Enginar yaprağının karaciğer hücrelerinin yenilenmesinde ve güçlenmesinde etkili olduğu gerçeği, bilim insanları tarafından üzerine basılarak belirtilen bir olgudur. Safra algısı düzenlenen kişide, kolesterolün düşmesi ve vücudun düzene girmesi anormal gözükmemektedir. Bu yönleriyle halk arasında mucize bitki olarak söylentilere karışmış enginar bitkisi, anne sütünü arttırıcı ve vücuda kuvvet verici özellikleriyle halkımızın dikkatini çekmiştir. Gençliğinde birçok cilt rahatsızlığı çekenler bilirler, sivilce ve akne konusu hemen hemen herkesin başına musallat olmuş dertlerden biridir. Denenmeyen ilaç ve krem kalmaz, doktora gidilir, etrafa sorulur, kozmetiklerin yolu aşındırılır… Ancak enginar suyunun sivilce ve akne tedavisinde bir mucize olduğu çoğu insan tarafından bilinmez. Egzama tedavisinde de kullanılan enginar suyu, bakteri ve mikropları öldürücü özelliğiyle temel kaynağı bakteri olan tüm rahatsızlıklara tedavi edici etki sağlamaktadır. Kalp hastaları için birebir olması bir yana, hazmı kolaylaştırıcı özelliği ile fazla yemek yiyen insanlarda müthiş etki göstermektedir.

Genelde Akdeniz ülkelerinde yetişen ve besin değeri yüksek olan enginar, karaciğeri temizlemesi ile safranın kolay akışını sağlamakta ve bu özelliği ile karaciğer hastalıklarının çabuk iyileşmesini sağlar. Çiçeklerinin şekli yumru olan ve yaklaşık 2 metreye uzanabilen çiçeğin suyunun hazırlanışı şu şekildedir:

¼ enginar suyu ile doldurulmuş çay bardağını su ile tamamlayın ve afiyetle için. Not olarak günde üç çay bardağı içilmesi tavsiye edilmektedir. Karbonhidratların yanmasına büyük etki sağlayan enginar suyu, çeşitli şekillerde hazırlanıp içilebilmekte… Şifa kaynağı ve vitamin deposu bir içecek arayanlara göre olan enginar, son zamanlarda piyasada çeşitli ilaçlar adı altında satılan malzemelere konu olmuştur. Karaciğer, böbrek ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olan enginar, konu olduğu ilaçlarda genelde ‘enginar hapı’ şeklinde geçmektedir.

Enginar yaprağı zayıflatırmı

Enginarın içerisinde bolca bulunan diyet lifleri, sindirim sistemi tarafından kolayca sindirilemeyen bir bitkisel özellik taşımaktadır. Vücut enginar sebzesini sindirmek için enginarın kendisinde bulunan kaloriden daha fazlasını harcar ve enginar bu yönüyle vücudu bir hayli yorarak zayıflatır. Enginar sadece metabolizmayı lifli yapısıyla değil aynı zamanda içerdiği yağ yakan bitkisel maddeler ile de sağlamaktadır. Kısacası enginar çayı, yaprağı, suyu veya ekstraktı ile zayıflamak kesinlikle efsane değil.

Bunca hastalığı önleyen ve oluşan rahatsızlıkları da tedavi eden bir bitkiye hayır demek oldukça zor.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver