Enginar Nedir Nerede Yetişir, Nasıl Yetişir Hakkında Bilgi

Enginar Nedir Nerede Yetişir, Nasıl Yetişir

Enginar Nedir Nerede Yetişir, Nasıl Yetişir

Enginar anlamı bilgi bankası

Sponsorlu Bağlantılar

anlamı nedir, ne anlama gelir

Enginar Nedir, Enginar Ne Anlama Gelir, Enginar Ne Demektir, Enginar Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Enginar ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Enginar Anlamı

Cynara scolymus. Bileşikgillerden, (Asteraceae) familyasından çok yıllık, etli bölümleri yenen, dikenli bir bitki. Batı ve Orta Akdeniz bölgelerinin yerli bitkisi olan enginar, toprağı zengin, iklimi nemli ve yumuşak olan her yerde yetiştirilebilir.

Türkiye’de yetiştirilen en tanınmış çeşitlerinden bazıları bayrampaşa, sakız ve darıcadır. Boyu yaklaşık 1 m’yi bulur. Çiçeği mavimsi mor renklidir. Her yıl çiçeklenme döneminden sonra toprak üstünde kalan kısmı ölür. Ekim sonrasındaki yıl yeni yaprak ve çiçek verir. Çiçek sayısı ekim sayısı arttıkça artsa da, küçülür ve kalitesi düşer.

Faydaları:

Enginar cynarin içerdiği için karaciğer ve safra kesesinde biriken nikotin, alkol ve yağın vücuttan atılımını sağlar. Ayrıca vücuttaki amonyak ve kolestrolü azaltır.

Bol A ve B vitamini içerdiğinden atardamar kireçlenmesini önlemekte ve safra kesesi rahatsızlıklarını gidermektedir. Bunun dışında cinsel gücü artırıcı, ateş düşürücü, vücudu kuvvetlendirici ve iştah açıcıdır. Romatizma, ishal, sarılık hastalıklarına ve sinirlere iyi gelir.

Nasıl Yertişir

Enginar genel olarak ülkemizde ve birçok ülkede vegetatif yolla üretilmektedir. Fransa, İtalya ve İspanya’da doğrudan tohumla üretilen çeşitler geliştirilmiştir. Enginarda vegatatif yolla üretim dip sürgünleri veya üzerinde gözlerin bulunduğu kök parçaları ile yapılabildiği gibi sadece gözlerin ana gövdeden çıkarılıp değişik ortamlarda köklendirilerek de yapılabilir. En yaygın üretim şekli sürgünlerle yapılan üretimdir.

Yeni kurulacak Enginar plantasyonlarında dikiminden önce toprak derin sürülmeli ve gübrelenmelidir. Derin sürümden sonra diskaro ve tırmık çekilerek toprak dikime hazır duruma getirilmelidir.

Dikim genellikle Akdeniz ve Ege bölgesinde Ekim–Kasım aylarında, Marmara bölgesinde ise Mart–Nisan aylarında yapılır. En uygun dikim masuralar üzerine sıra arası ve üzeri 1×1 m mesafe ile yapılır. Özellikler Bursa Doğan köy ve keramet köyünde meşhurdur.

Konu ile ilgili aramalar: Enginar Nedir Enginar ödev ara Enginar kelime anlamı Enginar sözlükte ara Enginar ansiklopedi bilgi bankası ara Enginar ne demek Enginar neye denir

Enginar ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver