Enformasyon Teknolojileri Mesleği olan üniversiteler, Enformasyon Teknolojileri Mesleği hangi üniversitelerde var? 2013-2014

Üniversiteye hazırlık yapan adaylar için, Enformasyon Teknolojileri hakkında çeşitli ve güvenilir kaynaklardan en yeni bilgileri ve bölümün puanlarını derledik. Enformasyon Teknolojileri mesleğine karar vermeden önce bu bilgileri göz önünde bulundurmanın faydalı olacağını düşünüyoruz.

Enformasyon Teknolojileri

Sponsorlu Bağlantılar

Genel Tanım:

Enformasyon teknolojileri programı, kamu ve özel sektörde bilgi teknolojileri ile ilgili sistemlerin analiz, tasarım ve uygulamalarında görev alacak ve bu konularda kariyer planı olan kişiler için tasarlanmıştır. Endüstride bilgi teknolojileri uygulamalarının artması ile mezunlara doğan iş olanakları sürekli artmaktadır. Yönetim ve bilgisayar konularına meraklı olan kişiler bu bölüm için ideal adaylardır.

Faaliyet Alanları:

Enformasyon Teknolojileri programı mezunları; Bilgisayar Ağ Yönetimi, Sistem Analizi ve Tasarımı, E-ticaret, Veritabanı Sistemleri, Web Tasarımı ve Yönetimi, Yazılım Geliştirme, Danışmanlık gibi çok geniş bir alanda çalışabilme imkânın sahiptirler.

İş Bulma Olanakları ve Kazanç Durumu:

Hemen hemen tüm Üretim ve Hizmet sektörü, Sağlık Hizmetleri, Turizm, Bankacılık, Finans ve her ölçekteki işletmede, Enformasyon Teknolojileri artan bir oranda işin dominant bir bileşeni olmaktadır. Bu gelişme de, sürekli yeni iş olanakları yaratmaktadır.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Son yıllarda Enformasyon Teknolojilerine dayalı işlerde çok hızlı bir artış gözlenmektedir. Endüstride bilgi teknolojileri uygulamalarının artması ile mezunlara doğan iş olanakları sürekli artmaktadır.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Son yıllarda Enformasyon Teknolojilerine dayalı işlerde çok hızlı bir artış gözlenmektedir. Endüstride bilgi iş olanakları sürekli artmaktadır.

Bu Mesleği Seçenlerde Ne Gibi Nitelikler Olmalı:

Üst düzeyde matematiksel düşünme ve analiz yeteneğine sahip olma

Dikkatli, sabırlı ve yaratıcı olma

Sorumluluk duygusuna sahip olma

Teknolojiye ilgi duyma ve yenilikleri takip etme

Sosyal bilimlere ilgi duyma

Fikirlerini başkalarına aktarabilme ve işbirliğine açık olma

ENFORMASYON TEKNOLOJİLERİ (MF–4)
ÜNİVERSİTE ADI     Öğretim Şekli     2009 TABAN PUAN     2009 0,8 BAŞ SIRA     2010 TAHMİNİ P.
KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL)     (Burslu)     324,464     35,700     490,965
KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL)     (%50 Burslu)     285,900     111,000     432,611
KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL)     (%25 Burslu)     247,053     271,000     373,830
KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL)         224,617     360,000     339,880

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver