Enflasyon Nedir Hakkında Bilgi

Enflasyon Nedir

Enflasyon anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Enflasyon Nedir, Enflasyon Ne Anlama Gelir, Enflasyon Ne Demektir, Enflasyon Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Enflasyon ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Enflasyon Anlamı

Piyasada dolaşan para miktarıyla, malların ve satın alınabilir hizmetlerin toplamı arasındaki açığın büyümesiyle ortaya çıkan ve fiyatların toptan yükselmesi, para değerinin düşmesi, gelir dağılımının, dar ve sabit gelirlilerin aleyhine bozulması biçiminde kendini gösteren ekonomik süreç. Ancak enflâsyon terimi halk arasında çoğunlukla, genel fiyat düzeyinin aşırı yükselişi anlamında kullanılır.

—–

Diğer bir kaynaktan;

Enflasyon, fiyatlar genel düzeyinin sürekli ve hissedilir artışını ifade eden bir durumdur.[1] Diğer bir tanımı nominal milli gelirin, bu gelirle satın alınan mal miktarına (gerçek milli gelire) nazaran artması yani şişmesi demektir. Deflasyonun tersidir.

İlk tanımda iki durumdan bahsedilmektedir:

Birinci olarak tek bir fiyat ya da fiyat grubu değil, fiyatlar genel seviyesi gösterge alınmaktadır.

İkinci olarak artışın bir kereye ya da birkaç defaya mahsus olmadığı, sürekli olduğu vurgulanmaktadır.

Fiyatların genel seviyesi, ekonomide seçilen belli bir mal ve hizmet kümesinin (sepetinin) parasal karşılığıdır. Fiyatlar, mal ve hizmetlerle dolaşımdaki para miktarı arasındaki dengeye göre oluşur. Para miktarındaki artış (emisyon), mal ve hizmet miktarındaki artış (büyüme) ile dengeli olursa fiyatların genel seviyesi değişmez. Ama bunlardan biri diğerinden fazla üretilirse az üretilen kıymetli hale gelir.

Konu ile ilgili aramalar: Enflasyon Nedir Enflasyon ödev ara Enflasyon kelime anlamı Enflasyon sözlükte ara Enflasyon ansiklopedi bilgi bankası ara Enflasyon ne demek Enflasyon neye denir

Enflasyon ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver