Enerji İçeceklerinin Zararları, Enerji İçecekleri Zararları, Enerji İçecekleri Zararlı Mı

enerji içecekleri zararlımıdır, enerji içeceklerinin etkileri, enerji içeceklerinin sağlığa etkileri, enerji içeceklerinin sağlığa zararları

Enerji içeceğinin bilinen zararları

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Genç kesimin bağımlısı olduğu enerji içeceklerinin tüketimi hakkında çok ilginç gerçekler su yüzüne çıktığı için, uzmanlar geç kalmadan geri dönüşü olmayan bir tehlike ile karşılaşmamak adına özellikle gençlere yönelik olan önerilerini ardı arkası sıraladılar. Academy Of General Dentistry isimli tıp dergisinde de yayınlanan bu gerçekler, enerji ve spor içeceklerini sıkça tüketen ve çok seven gençleri biraz üzecek gibi duruyor. Çünkü enerji içeceklerini sürekli tüketmek zararlı!

 

Vücuda enerji katan bu içecekler gençlerin gün boyu dinamik olmalarını, her türlü aktivite ve sorumluklarını yerine getirmek için canlılık kazanmalarını sağlıyor. Ancak ne var ki enerji içecekleri sıkça tüketildiği zaman dişlerde geri dönüşü olmayan sorunlara yol açmaktadır. Dişlerin en büyük düşmanı olan enerji içecekleri, ihtiva ettiği yüksek asitten dolayı diş minesini aşındırıp, parlaklığını yok ediyor. Academy Of General Dentistry dergisinde ki bir makaleye göre, bazı bünyelerde bu olay 5 gün gibi kısa bir zamanda gerçekleşiyor. Enerji içeceğini tüketen kişilerin 5 gün sonra dişlerinde bu tür problemlere karşılaştıkları da, yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır.

Enerji içeceklerinin çocuklar tarafından tüketilmemesi hatta spor aktiviteleri ile ilgilenmeyen kişilerinde bu içeceklerden uzak durması uzmanların önerileri arasındadır. Chicago Üniversitesi bilim adamlarının yapmış olduğu araştırmada ise enerji ve spor içeceklerinin aşırı derecede kafein içermesinden ve içinde kalori bulunmasından dolayı özellikle de kilo problemi olanlar için olumsuz etkileri olduğu ortaya çıkmıştır. Spor yapan çocukların kaybettikleri enerjiyi bol bol su tüketerek kazanması da yine uzman önerileri arasındadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver