Endüstriyel Seramik Teknikeri ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: Endüstriyel Seramik Teknikeri, Endüstriyel Seramik Teknikeri hakkında, Endüstriyel Seramik Teknikeri ile ilgili bilgi, Endüstriyel Seramik Teknikeri mesleği, Endüstriyel Seramik Teknikeri nasıl olunur, Endüstriyel Seramik Teknikeri olmak için, Endüstriyel Seramik Teknikeri olmak için hangi okulu okumalı, Endüstriyel Seramik Teknikeri özellikleri, Endüstriyel Seramik Teknikeri ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 

Endüstriyel Seramik Teknikeri Görevleri
Endüstriyel seramik teknikeri çalıştığı birime göre farklı görevler alabilir.Üretim, arge ve kalite kontrol bölümlerine göre görev farklılıkları olabilmektedir. Bütün bölümlere ilişkin görevler biraraya getirildiğinde asağıdaki görevler sıralanabilir. Reçete denemeleri yapar, sır denemeleri yapar, Seramiklere sır çeker, yapılan planları uygular, pasta denemeleri yapar, leke testi yapar, Yüzey kontrolü ve renk kontrolü yapar, Vizkozite ve litre ağırlığı kontrolü yapar, Tortu kontrolü yapar, Masse (çamur) hazırlar, Nem kontrolü yapar, Ham mukavemet ölçer, Saat başı kalite kontrol yapar.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Endüstriyel Seramik Teknikeri Kullanılan Malzemeler
Seramik arge, proses kontrol, TSE gibi laboratuarda bulunan tüm ölçme , kontrol ve test cihazları, Seramik hammaddesi (kil, kaolen, silis kumları,kuvart taneleri, feldispat gibi..) Kumpas (boyut ölçmede), Piknometre (litre ağırlığı kontrolünde), Pulkometre (eğim ölçmede), Mukavemet cihazları (mukavemet ölçer), Otoklav ( su emme testinde), Fortkap (vizkozite ölçer, masya için)

 

Endüstriyel Seramik Teknikeri Özellikleri
Endüstriyel seramik teknikeri olmak isteyenlerin; Fen bilimlerine, özellikle kimyaya ilgili ve bu alanda başarılı, Renk algısı yüksek, görme keskinliğine sahip, şekil ilişkileri gelişmiş, sorumluluk sahibi, çabuk ve doğru karar verebilen, kurallara uyan, Rutin işlerde uzun süre çalışabilen kimseler olmaları beklenir. Mesleğin eğitimi aşağıdaki üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının Endüstriyel Seramik bölümlerinde verilmektedir.

 

Endüstriyel Seramik Teknikeri Okulu Kaç Yıllıktır
Eğitimin süresi 2 yıldır.

 

Endüstriyel Seramik Teknikeri Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Endüstriyel Seramik ön lisans diploması” ve ” Endüstriyel Seramik Teknikeri” ünvanı verilir.

 

Endüstriyel Seramik Teknikeri Çalışma Alanları
Endüstriyel seramik teknikerleri; seramik kaplama malzemeleri üreten fabrikalarda, vitrifiye (Sağlık gereçleri) üreten fabrikalarda, porselen sofra gereçleri ve süs eşyası üreten fabrikalarda, elektro porselen veya izolatör üreten fabrikalarda, ileri teknoloji seramikleri üreten fabrikalarda, refrakter üreten fabrikalarda, demir-çelik fabrikalarının refrakter departmanlarında, tuğla ve kiremit üreten fabrikalarda, çimento fabrikalarında, kaplama malzemeleri yapıştırıcıları ve kimyasalları üreten fabrikalarda, cam sofra gereçleri ve süs eşyası üreten fabrikalarda, cam ambalaj malzemeleri (şişe, kavanoz….) üreten fabrikalarda, yapı endüstrisi camları üreten fabrikalarda, otomobil camı üreten fabrikalarda, laboratuar camları üreten fabrikalarda, aydınlatma gereçleri (ampul, flouresan…) üreten fabrikalarda, firit, sır ve seramik boyası üreten fabrikalarda, emaye fabrikalarında, araştırma kurumları, TSE ve üniversitelerin seramik laboratuarlarında, hammadde hazırlama ve zenginleştirme tesislerinde ve benzeri kuruluşlarda istihdam olanakları bulabilirler.Mesleğin yapılmasında cinsiyet önemli değildir. Ülkemiz seramik hammaddeleri yönünden zengindir. Bu nedenle seramik sektörü gelişmiştir ve gelişmeye devam etmektedir. Türkiye, seramik üretiminde Avrupa’da 3. sırada, dünyada 5. sırada bulunmaktadır.Gelişmekte olan seramik sektörü için yetişmiş ara eleman ihtiyacı hızla artmaktadır. Seramik Mühendisleri ile vasıfsız elemanlar arasında, son teknolojik gelişmelere uygun olarak yetiştirilmiş eğitimli teknikerlere ihtiyaç vardır.

 

Endüstriyel Seramik Teknikeri Meslekte İlerleme
Endüstriyel seramik ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında başarılı oldukları takdirde Malzeme Bilimi ve Mühendisliği, Malzeme Mühendisliği, Seramik, Seramik Mühendisliği, Seramik Sanatları, Seramik ve Cam, lisans programlarına kontenjan dahilinde dikey geçiş yapabilirler.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver