Endüstriyel Seramik Teknikeri Bölümü Okuyanlar Ne Olur Endüstriyel Seramik Teknikeri İçin Hangi Bölüm Okula Gidilmelidir Endüstriyel Seramik Teknikeri Maaşları Ne Kadar

Endüstriyel Seramik Teknikeri Mesleği Nedir Endüstriyel Seramik Teknikeri Nasıl Olunur Endüstriyel Seramik Teknikeri Ne İş Yapar Endüstriyel Seramik Teknikeri Mesleği Nedir, Şartları Ve Maaşları

Endüstriyel Seramik Teknikeri Mesleği Nedir, Ne İş Yapar Nasıl Olunur Şartları ve Maaşları, Meslekler Rehberi, Endüstriyel Seramik Teknikeri Mesleği Hangi Okul okunmalıdır geleceği ve Ne Kadar Maaş Alır

Ziyaretçilerimiz için Endüstriyel Seramik Teknikeri Mesleği ile ilgili bilgileri paylaştık. Bu bölümde çalışmak isteyenler ve ya düşünenler için gerekli tüm bilgileri bu yazıda görebilirsiniz. Meslek seçiminizi yapmadan önce mutlaka istediğiniz mesleğin şartlarını, iş olanaklarını, maaşlarını ve geleceğini mutlaka inceleyin.

Sponsorlu Bağlantılar

Endüstriyel Seramik Teknikeri Mesleği

tanım
Her türlü geleneksel seramikler (vitrifiye, refrakter, cam, tuğla-kiremit, emaye, çini, çimento vb) ve ileri teknoloji seramikleri (yapısal ve fonksiyonel,; elektronik, optik, uçak ve otomotiv, biyoseramik vb)üretimi yapan sektörlerde hammadde hazırlık, dekorlama, şekillendirme, fırınlama, laboratuar gibi süreçlerde üretim kontrolü yapan, hataları tespit eden ve çözüm geliştiren kişidir.
görevler
Endüstriyel seramik teknikeri çalıştığı birime göre farklı görevler alabilir.Üretim, arge ve kalite kontrol bölümlerine göre görev farklılıkları olabilmektedir. Bütün bölümlere ilişkin görevler biraraya getirildiğinde asağıdaki görevler sıralanabilir.

Reçete denemeleri yapar,
Sır denemeleri yapar,
Seramiklere sır çeker,
Yapılan planları uygular,
Pasta denemeleri yapar,
Leke testi yapar,
Yüzey kontrolü ve renk kontrolü yapar,
Vizkozite ve litre ağırlığı kontrolü yapar,
Tortu kontrolü yapar,
Masse (çamur) hazırlar,
Nem kontrolü yapar,
Ham mukavemet ölçer,
Saat başı kalite kontrol yapar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
· Seramik arge, proses kontrol, TSE gibi laboratuarda bulunan tüm ölçme , kontrol ve test cihazları,
· Seramik hammaddesi (kil, kaolen, silis kumları,kuvart taneleri, feldispat gibi..)

Kumpas (boyut ölçmede),
Piknometre (litre ağırlığı kontrolünde),
Pulkometre (eğim ölçmede),
Mukavemet cihazları (mukavemet ölçer),
Otoklav ( su emme testinde),
Fortkap (vizkozite ölçer, masya için)

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Endüstriyel seramik teknikeri olmak isteyenlerin;

Fen bilimlerine, özellikle kimyaya ilgili ve bu alanda başarılı,
Renk algısı yüksek, görme keskinliğine sahip,
Şekil ilişkileri gelişmiş,
Sorumluluk sahibi,
Çabuk ve doğru karar verebilen,
Kurallara uyan,
Rutin işlerde uzun süre çalışabilen,

kimseler olmaları beklenir.

çalışma ortamı ve koşulları

Endüstriyel seramik teknikerleri yer ve duvar karosu, cam, refrakter, sağlık gereçleri,tuğla-kiremit, çimento-beton üretimi yapan fabrikalarda açık yada kapalı ortamlarda çalışırlar. Genellikle çalışma bölümüne göre değişim göstermekle birlikte mevsimsel olarak sıcak ve soğuğa maruz kalırlar. Ar-ge bölümünde büro ortamında ve laboratuarda çalışmaları mümkündür.

Açık ya da kapalı üretim alanında tozlu ve gürültülü ortamda çalışılır. Çalışma süresince uzun süre ayakta durmak ve yürümek gerekmektedir.

Endüstriyel seramik teknikerleri tam gün çalışırlar. Ayrıca çalışılan yere göre vardiyalı çalışma, gece çalışması ya da hafta sonu çalışması yapabilirler. Çalışmaları sırasında; seramik mühendisleri, teknisyenler, ustalar ve işçiler ile iletişim halindedirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Meslek eğitimi, aşağıdaki meslek yüksekokullarının ” Endüstriyel Seramik” bölümünde verilmekte iken, bu bölüm adının “Endüstriyel Cam ve Seramik” olarak değişmesi nedeniyle, ” Endüstriyel Seramik” adıyla artık öğrenci alınmamaktadır. Bu nedenle Meslek Eğitimi bölümünde bulunan bilgiler ” Endüstriyel Seramik” bölümü eğitiminin verildiği zamandaki araştırılan bilgileri kapsamaktadır.
Mesleğin eğitimi aşağıdaki üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının Endüstriyel Seramikbölümlerinde verilmektedir.

Çanakkale Onsekiz Mart Üni. Çan MYO.
Dokuz Eylül Üni .(İzmir) Torbalı MYO.

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI OLUNMASI GEREKEN DERSLER
· Kimya

Matematik
Fizik

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Meslek Liselerinin Seramik ve Cam Teknolojisi, Kimya Teknolojisi, Cam İşlemeciliği, Çini Desinatörlüğü, Çini Desinatörlüğü (Süslemecilik), Çinicilik ve Seramik, Çinicilik ve Seramik (Dekorlama), Çinicilik ve Seramik (Şekillendirme), Grafik/ Grafik Sanatlar, Grafik Tasarım, Heykel, Plastik Sanatlar, Seramik, Seramik Sanatı, Şekillendirme ve Desenleme, Tasarım ve Teknolojisi / Tasarım Teknolojisi, Kimya, Maden bölümlerinden mezun olanlar “Endüstriyel Seramik ” önlisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen yukarıda isimleri yazılı bölümlerin dışındaki bölümlerden ya da genel liselerden mezun olanlar/olacaklar isesınavsız yerleştirme sonunda kontenjan açığı kalırsa açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Sayısal (SAY- 1)” puanı almaları gerekir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Eğitimin süresi 2 yıl olup, endüstriyel seramik programında; genel kültür derslerinin yanında, Seramik Teknolojisi, Seramik Makine ve Motorları, Seramik Kalıpçılığı, Seramik Hammaddeleri, Seramik İşletme Maliyet Hesapları, Malzeme Bilgisine Giriş, Seramik Malzemelerin Fiziksel Özellikleri, Cam Üretim Teknolojisi, İleri Teknoloji Malzemeleri, Elektronik Seramikler, Malzeme Analizi, Tuğla ve Kiremit Üretim Teknolojisi, Çimento-Beton, Proses ve Kalite Kontrol , Mimari Yapılarda Seramik, Araştırma Geliştirme, Alçı ve Alçı Kalıp, Seramik Üretimi, Seramiklerin Montajı, TSE ve EN Standartları, Seramik Meslek Hesapları, Seramik İşletme Yöntemi gibi branş dersleri verilmektedir. Ayrıca İlkyardım ve Sağlık Bilgisi, İş Güvenliği dersleri ve temel derslerden Matematik, Fizik ve Kimya, Teknik Resim dersleri verilmektedir.

Ayrıca öğrencilere, seramik ve benzeri üretim yapan fabrikalarda ya da refrakter üreten fabrikalarda, Demir-Çelik fabrikalarının refrakter departmanlarında, tuğla ve kiremit üreten fabrikalarda, çimento sektöründe, cam fabrikalarında, firit, sır ve seramik boyası üreten fabrikalarda, emaye fabrikalarında, hammadde hazırlama ve zenginleştirme tesislerinde toplam 60 iş günü staj uygulamaları yaptırılmaktadır.

EĞİtim sonunda alınan Belge-diploma ve unvan
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Endüstriyel Seramik ön lisans diploması” ve ” Endüstriyel Seramik Teknikeri” ünvanı verilir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Endüstriyel seramik teknikerleri;seramik kaplama malzemeleri üreten fabrikalarda, vitrifiye (Sağlık gereçleri) üreten fabrikalarda, porselen sofra gereçleri ve süs eşyası üreten fabrikalarda, elektro porselen veya izolatör üreten fabrikalarda, ileri teknoloji seramikleri üreten fabrikalarda, refrakter üreten fabrikalarda, demir-çelik fabrikalarının refrakter departmanlarında, tuğla ve kiremit üreten fabrikalarda, çimento fabrikalarında, kaplama malzemeleri yapıştırıcıları ve kimyasalları üreten fabrikalarda, cam sofra gereçleri ve süs eşyası üreten fabrikalarda, cam ambalaj malzemeleri (şişe, kavanoz….) üreten fabrikalarda, yapı endüstrisi camları üreten fabrikalarda, otomobil camı üreten fabrikalarda, laboratuar camları üreten fabrikalarda, aydınlatma gereçleri (ampul, flouresan…) üreten fabrikalarda, firit, sır ve seramik boyası üreten fabrikalarda, emaye fabrikalarında, araştırma kurumları, TSE ve üniversitelerin seramik laboratuarlarında, hammadde hazırlama ve zenginleştirme tesislerinde ve benzeri kuruluşlarda istihdam olanakları bulabilirler.Mesleğin yapılmasında cinsiyet önemli değildir.
Ülkemiz seramik hammaddeleri yönünden zengindir. Bu nedenle seramik sektörü gelişmiştir ve gelişmeye devam etmektedir. Türkiye, seramik üretiminde Avrupa’da 3. sırada, dünyada 5. sırada bulunmaktadır.Gelişmekte olan seramik sektörü için yetişmiş ara eleman ihtiyacı hızla artmaktadır. Seramik Mühendisleri ile vasıfsız elemanlar arasında, son teknolojik gelişmelere uygun olarak yetiştirilmiş eğitimli teknikerlere ihtiyaç vardır.
eğitim süresince ve eğitim sonrası kazanç
eğitim süresince
· Mesleki eğitim süresince herhangi bir kazanç söz konusu değildir. İsteyen öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumunca verilen yüksek öğrenim kredisinden ve yurtlardan yararlanırlar.

Vakıfların, kamu ve özel kurum ve kuruluşların sağladığı burslardan yararlanabilirler.

eğitim sonrası
Meslek elemanları kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre aylık alırlar. Ücretler kıdeme göre ve yıllık belirlenen oranlarda artış göstermektedir.
Özel sektör kuruluşlarında ara eleman olarak görev yapan meslek elemanlarının ücretleri ise asgari ücretten az olmamak üzere işverenlerle yaptıkları anlaşmalara göre belirlenmektedir.

MESLEKTE İLERLEME

Endüstriyel seramik ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında başarılı oldukları takdirde Malzeme Bilimi ve Mühendisliği, Malzeme Mühendisliği, Seramik, Seramik Mühendisliği, Seramik Sanatları, Seramik ve Cam, lisans programlarına kontenjan dahilinde dikey geçiş yapabilirler.

BENZER MESLEKLER

Seramik Teknikeri,
Maden Teknikeri,
Cam-Seramik Teknikeri

EK BİLGİLER
Endüstriyel Seramik Programı eğitimini alan öğrenciler eğitim sırasında aşağıda sıralanan çalışmalarda bulunurlar.
· Hammadde testleri

· Gövde reçeteleri oluşturma,
· Sır reçeteleri oluşturma,
· Kullanılan reçetelerde düzeltme çalışmaları yapmak.
· Seramik fabrikaları fizibilite çalışmaları,
· Fabrika kapasite hesapları,
· Kalite inceleme ve yükseltme çalışmaları

Program, geleneksel ve ileri teknoloji seramiklerinin tüm üretim süreçlerini kapsamaktadır. Öğrenciler, derslerde aldıkları teorik bilgileri, mevcut laboratuar ve atölyelerde pratiğe dönüştürmektedirler. Ayrıca öğrenciler danışman öğretim elemanları ile birlikte belirleyecekleri bir proje üzerinde çalışma yapmaktadırlar.

Endüstriyel Seramik Programı mezunları seçmeli ders tercihlerine göre fabrikaların;

Araştırma-Geliştirme bölümlerinde
Proses ve Kalite Kontrol bölümlerinde
Üretim bölümlerinde görev almaktadırlar..

Endüstride geniş kullanım alanı sahip seramikler iki gruba ayrılabilir.
1-Camlar: Silikatlar en çok cam üretiminde kullanılırlar. Soda-kireç camı, (Pencere camı) kurşunlu cam, bor-silikat camı ve silis camı.
2- Pişmiş kil ürünleri: Tuğla,kiremit, porselen ve refrakter malzemeler
Seramikler farklı bir şekilde gruplandırılabilir:
1.Geleneksel Seramikler
Kil, kaolen ve feldispat gibi minerallerin yüksek sıcaklıklarda pişirilmesi ile elde edilirler. Bileşimlerinde değişik türde silikatlar, alümünatlar ve bunların yanında bir miktar metal oksitler bulunur. Cam, tuğla, kiremit, aşındırıcı tozlar, porselen, taş ve refrakterlerdir.
2.İleri Teknoloji Seramikler
Bu seramikler oksitler, karbürler ve nitrürlerden oluşmaktadır.Yüksek mukavemet, rijitlik ve sertlik, aşınmaya kimyasal etkilere ve yüksek sıcaklığa dayanıklılık, boyutlarda kararlılık gibi üstün özellikleri sebebiyle uçak ve uzay endüstrisinde önemli ölçüde kullanılmaktadırlar.

YARARLANILAN BİLGİ KAYNAKLARI

· Meslek elemanları,

2010 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu,
Üniversiteler Yüksek Öğretim Programları ve Meslekler Rehberi (Prof. Dr. Yıldız KUZGUN) 2000,
ÖSYS (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu-2008,
Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı 2010 Kılavuzu,
Dokuz Eylül Üniversitesi. Torbalı MYO,
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Çan MYO,
Ege Seramik Fabrikası.
Meslek Danışma Komisyonu (MEDAK)üyesi kuruluşlar.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

İlgili eğitim kurumları,
Türkiye İş Kurumu web sayfası www.iskur.gov.tr
Ulusal Meslek Bilgi Sistemi http://mbs.meb.gov.tr/
Türkiye İş Kurumu Meslek Bilgi Merkezleri.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver