Endüstriyel Kontrol Teknisyeni ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: Endüstriyel Kontrol Teknisyeni, Endüstriyel Kontrol Teknisyeni hakkında, Endüstriyel Kontrol Teknisyeni ile ilgili bilgi, Endüstriyel Kontrol Teknisyeni mesleği, Endüstriyel Kontrol Teknisyeni nasıl olunur, Endüstriyel Kontrol Teknisyeni olmak için, Endüstriyel Kontrol Teknisyeni olmak için hangi okulu okumalı, Endüstriyel Kontrol Teknisyeni özellikleri, Endüstriyel Kontrol Teknisyeni ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 

Endüstriyel Kontrol Teknisyeni Görevleri
Bilgisayar ve bilgisayarlı sistemleri kullanarak, kontrol cihazlarının programlarını yapar ve işletir, Robotik sistem öğelerini kurar ve çalıştırır, Mekanik, hidrolik, pnömatik, elektronik sinyallerle işlem ölçümlerini yapar, Sinyal dönüşümlerini ve iletimlerini yapar, İşlem hatalarını saptama ve giderme yöntemlerini uygular, İşlem testlerini ve ayar uygulamalarını gerçekleştirir, Dijital-Analog kontrol ve enstrümanların bakım, onarım, güvenlik ve ayarlarını yapar, bozulan aletleri söker, onarır ve yeniden ayarlarını yapar, aletlerin otomatik kontrolleri için gerekli hesapları yapar, çeşitli kontrol sistemlerini devreye koyar, çalıştırır ve işletir.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Endüstriyel Kontrol Teknisyeni Kullanılan Malzemeler
Dijital-Analog kontrol enstrümanları, programlanabilir işlem kontrol setleri, programlanabilir mantık denetleyicileri (PLC), Bilgisayarlar, bilgisayar kontrol sistemleri ve ilgili yazılım programları, Endüstriyel elektronik sinyal işlem sistemleri, çeşitli elektroteknik aletler (takometre, manometre, ampermetre, voltmetre, watmetre), kablolar, entegre devreler, diot, transistör, felt, her türlü dijital ölçü aletleri, termokulp vb, mikro işlemciler, Elektrik ve elektronik devre elemanları.

 

Endüstriyel Kontrol Teknisyeni Özellikleri
Endüstriyel Kontrol Teknisyeni /Kontrol ve Enstrümantasyon Teknolojisi Teknisyeni olmak isteyenlerin; Matematik ve fen bilimlerine ilgili ve bu alanlarda başarılı, sabırlı, dikkatli ve işitme keskinliğine sahip, Mekanik ilişkileri ve şekiller arasındaki ve bir bütünün parçaları arasındaki ilişkileri görebilen, göz-el koordinasyonu yeteneğine sahip, el ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen, ince ayrıntıları algılayabilen, alet ve makinelerle çalışmaktan hoşlanan, yönergelere uyabilen kimseler olmaları gerekir.

 

Endüstriyel Kontrol Teknisyeni Okulu
Meslek eğitimi Ankara’da bulunan Balgat Anadolu Teknik Lisesi “Kontrol ve Enstrümantasyon Teknolojisi” bölümünde verilmekte iken yeni uygulamaya göre meslek liseleri, anadolu meslek liseleri ve anadolu teknik liselerinin Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri alanı Endüstriyel Kontrol isimli dalda verilmeye başlanmıştır. Ayrıca yaygın meslekî ve teknik eğitim programları yoluyla da bu alan/dalda eğitim almak isteyenlere örgün eğitime denk mesleki eğitim verilebilmektedir.

 

Endüstriyel Kontrol Teknisyeni Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır.

 

Endüstriyel Kontrol Teknisyeni Çalışma Alanları
Endüstriyel üretimdeki işlem kontrol ihtiyacını karşılayacak olan sistemlerin kullanılması, elle kontrolden otomatik kontrole ve bilgisayarlı kontrole doğru hızlı bir gelişme göstermektedir. Dolayısıyla bilgisayarlı kontrol sistemlerinin uygulandığı bütün sektörlerde bu mesleğe ihtiyaç vardır. Petrokimya ve otomotiv gibi sektörlerde iş bulma olanağına sahip olan meslek elemanlarının gelecekteki çalışma imkânları daha iyi olacaktır. Kontrol ve Enstrümantasyon Teknolojisi Teknisyenleri, fabrikaların ve büyük işletmelerin üretim akış ve kontrolü ile kalite kontrol ünitelerinde istihdam edilmektedirler. Meslek elemanları ayrıca, elektronik teknisyenliği müfredatının büyük bir bölümünün eğitimini gördüklerinden elektronik teknisyenliği ihtiyacının olduğu tüm alanlarda ve bilgisayar ile ilgili alanlarda da çalışabilirler.

 

Endüstriyel Kontrol Teknisyeni Meslekte İlerleme
Mezunlar görev aldıkları işletmelerde formenliğe kadar yükselebilmektedirler. Meslek liselerinin Kontrol ve Enstrümantasyon Teknolojisi bölümü/Endüstriyel Otomasyon alanı Endüstriyel kontrol dalından mezun olanlar istedikleri takdirde Açıkhava Reklâm Ürünleri ve Serigrafi, Biyomedikal Cihaz Teknolojisi, Elektronik Haberleşme (Uzaktan Eğitim), Endüstriyel Elektronik (Uzaktan Eğitim), Elektrik, Elektrik ve Elektronik Teknikerliği, Elektronik Haberleşme, Endüstriyel Elektronik, Endüstriyel Otomasyon, Endüstriyel Otomasyon (Uzaktan Eğitim), Enerji, Ev Cihazları Teknolojisi, Hidroelektrik Santralleri, Mekatronik, Mekatronik (Uzaktan Eğitim), Raylı Sistemler Elektrik-Elektronik Teknolojisi, Sahne ve Gösteri Sanatları Işık Teknikerliği, Sahne ve Gösteri Sanatları Ses Teknikerliği, Otomotiv, Radyo ve Televizyon Tekniği, Termik Santral Makineleri, Termik Santrallerde Enerji Üretimi önlisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca, mezunlar ÖSYM tarafından yapılan ÖSS’ye girip başarılı olmaları ve üniversitelerin Elektronik Öğretmenliği, Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği, Elektronik ve Haberleşme Öğretmenliği, Kontrol Öğretmenliği, Telekomünikasyon Öğretmenliği lisans programlarını tercih etmeleri durumunda, ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver