Endüstriyel Kalıp Teknisyeni ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: Endüstriyel Kalıp Teknisyeni, Endüstriyel Kalıp Teknisyeni hakkında, Endüstriyel Kalıp Teknisyeni ile ilgili bilgi, Endüstriyel Kalıp Teknisyeni mesleği, Endüstriyel Kalıp Teknisyeni nasıl olunur, Endüstriyel Kalıp Teknisyeni olmak için, Endüstriyel Kalıp Teknisyeni olmak için hangi okulu okumalı, Endüstriyel Kalıp Teknisyeni özellikleri, Endüstriyel Kalıp Teknisyeni ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 

Endüstriyel Kalıp Teknisyeni Görevleri
İmal edilecek ürünün proje ve şartnamelerini inceler, imal edilecek ürünün seri biçimde üretiminin yapılabilmesi için gerekli olan kalıbın tasarımını yapar, gerekli olan kalıbın krokisini, montaj resmini ve kalıp parçalarının teknik resimlerini hazırlar, Teknik resim bilgilerine göre kullanılacak malzeme boyutlarını belirler ve tasarım esnasında belirlenmiş malzeme cinslerine uygun gerekli olan malzemelerinin siparişini verir, Takım tezgâhları yardımıyla (Konvansiyonel, CNC) kalıp parçalarının üretimini yapar veya yaptırır, Teknik resim bilgilerine uygun üretimi gerçekleşmiş olan kalıp parçalarının montajını yapar veya yaptırır, Montajı tamamlanmış kalıbın denenme işlemini güvenlik kurallarına dikkat ederek uygun tezgâhlarda (eksantrik pres, hidrolik pres, enjeksiyon makinesi, ekstruder makinesi vb.) yapılmasını sağlar, kalıbın deneme sürecinde karşılaşılan hataları belirler ve bu hataların giderilmesini sağlar, tamamlanmış olan kalıbı üretimin gerçekleştirileceği tezgâha bağlar ve deneme üretimini gerçekleştirir. Şartnamelerde belirtilen hiçbir aksaklığa meydan vermeden kalıbı teslim eder, kalıpta üretim süresince oluşabilecek problemlerin giderilmesini ve belirli sürelerde kalıbın bakım işlemlerini yapar, kalıp üretiminde kullanılan araç – gereç ve makinelerin bakımını yapar.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Endüstriyel Kalıp Teknisyeni Kullanılan Malzemeler
Konvansiyonel ve bilgisayar kontrollü (CNC) talaşlı imalat tezgâhları (torna, tesviye, planya, matkap, saç kıvırma taşlama ve vargel tezgâhları, kesme tezgâhı vb), Soğuk ve sıcak şekillendirme tezgâhları, hava ve buhar basıncıyla çalışan cihaz ve donanımlar, Kesen, biçen, büken, delen, kıvıran ve talaş kaldıran el aletleri (el breyzi, spiral taşlama, el matkabı, rayba, kılavuz, zımpara, eğe vb) Kaynak makineleri, indüksiyon açacağı, demir, çelik, bakır, alüminyum vb. metal malzemeler, Plastik ve plastik türü malzemeler, Bilgisayar, İşletim sistemi ve CAD/CAM yazılımları.

 

Endüstriyel Kalıp Teknisyeni Özellikleri
Endüstriyel Kalıp Teknisyeni olmak isteyenlerin; Normal düzeyde genel yeteneğe sahip, şekiller arasındaki ilişkileri görebilen, el ve gözünü eşgüdümle kullanabilen, dikkatli ve aynı işi devamlı yapmaktan sıkılmayan kimseler olmaları gerekir.

 

Endüstriyel Kalıp Teknisyeni Okulu
Mesleğin eğitimi meslek liseleri, anadolu meslek liseleri, anadolu teknik liselerinin “Makine Teknolojisi” alanı Endüstriyel Kalıp dalında verilmektedir. Ayrıca yaygın meslekî ve teknik eğitim programları yoluyla da bu alan/dalda eğitim almak isteyenlere örgün eğitime denk mesleki eğitim verilebilmektedir.

 

Endüstriyel Kalıp Teknisyeni Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır.

 

Endüstriyel Kalıp Teknisyeni Çalışma Alanları
Günlük hayatımıza girmiş birçok alet, cihaz ve makinenin (otomobil, lastik, ütü, bilgisayar, çatal, kaşık vb.) üretiminde temel unsur haline gelmiş kalıpçılık mesleği bu özelliği itibariyle birçok üretim alanında ayrı bir yere sahiptir. Meslek elemanları, endüstrinin yoğun olduğu bölgelerde rahatlıkla iş bulabildikleri gibi çeşitli makine parçalarının üretildiği ve kalıp imalatı yapılan küçük işyerlerinde de çalışabilirler. Kalıpçılık, ülkemizde eğitimi verilen meslek alanları içinde oldukça yenidir. Gelişen teknolojiye ve artan ihtiyaçlara paralel olarak bugün sanayimizin en fazla ihtiyaç duyduğu meslek olup, çalışma alanları oldukça geniştir. Müşteri talebinin değişmesi ve artması ürün çeşitlerinin geliştirilmesi, iyi yetişmiş kalıpçılara geniş çalışma alanları ve iş bulma olanakları sağlamaktadır.

 

Endüstriyel Kalıp Teknisyeni Meslekte İlerleme
Meslek liselerinin Makine Teknolojisi alanı Endüstriyel Kalıp dalından mezun olanlar istedikleri takdirde, Açıkhava Reklâm Ürünleri ve Serigrafi, Bilgisayar Destekli Teknik Çizim, Makine Resim Konstrüksiyon, Endüstriyel Kalıpçılık, Enerji, Hasat Sonrası Teknolojisi, Makine, Makine Yağları ve Yağlama Teknolojisi, Oto Boya Karoseri Doğrultma Teknikerliği, Raylı Sistemler Makine Teknolojisi, Sondajcılık, Tarım Alet ve Makineleri, Metalurji Malzeme, Gemi Makineleri, Gemi Makineleri İşletme, Otomotiv, İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Mekatronik, Mekatronik (Uzaktan Eğitim), Metalografi ve Malzeme Muayenesi, Termik Santral Makineleri, Termik Santrallerde Enerji Üretimi önlisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca mezunlar ÖSYM tarafından yapılan ÖSS’ye girip başarılı olmaları ve Kalıpçılık Öğretmenliği, Makine Resim Konstrüksiyonu Öğretmenliği, Mekatronik Öğretmenliği, Otomotiv Öğretmenliği, Talaşlı Üretim Öğretmenliği lisans programlarını tercih ettiklerinde ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir. Ustalık belgesini alarak kendi işyerlerini açabilirler. Kendi işyerini kuranlar girişimci olarak da ilerleme kaydedebilirler. Ustalık belgesine sahip olanlar ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de mesleki eğitim merkezlerinde düzenlenen İş Pedagojisi kursuna katılıp, başarılı olmaları durumda Usta Öğreticilik belgesine sahip olurlar.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver