Endüstriyel Dokuma Teknisyeni ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: Endüstriyel Dokuma Teknisyeni, Endüstriyel Dokuma Teknisyeni hakkında, Endüstriyel Dokuma Teknisyeni ile ilgili bilgi, Endüstriyel Dokuma Teknisyeni mesleği, Endüstriyel Dokuma Teknisyeni nasıl olunur, Endüstriyel Dokuma Teknisyeni olmak için, Endüstriyel Dokuma Teknisyeni olmak için hangi okulu okumalı, Endüstriyel Dokuma Teknisyeni özellikleri, Endüstriyel Dokuma Teknisyeni ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 

Endüstriyel Dokuma Teknisyeni Görevleri
Dokuma tezgâhını hazırlar, iplikleri takar, ayarını yapar ve çalıştırır, Bilgisayar programlarını kullanarak desen tasarımı yapar, dokunacak kumaşın desen kartlarını hazırlar, boşalan mekik içine atkı ipliği bobinleri yerleştirir veya boş mekiği, daha önceden hazırladığı yedek mekik ile değiştirir, kopan iplikleri bağlar ve dokumanın hatasız olarak yürütülmesini sağlar, numune kumaş dokur ve kumaş analizi yapar, dokunan kumaşların, istenilen uzunluğa gelip gelmediğini numaratörden kontrol eder. İstenilen uzunluğa gelen kumaşı, tezgâhın çalışmasını durdurarak tezgâhtan çıkartır, dokuma tezgâhının temizlik ve bakım işlerini yapar veya yaptırır, işi bittikten sonra, bir sonraki vardiya çalışanlarına bilgi verir.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Endüstriyel Dokuma Teknisyeni Kullanılan Malzemeler
Bitkisel, hayvansal ve kimyasal liflerden elde edilmiş iplikler, desen kâğıtları, kumaş numuneleri, numune dokuma tezgâhları, dokuma hazırlık makineleri, dokuma makineleri, kumaş analizi araçları.

 

Endüstriyel Dokuma Teknisyeni Özellikleri
Endüstriyel dokuma teknisyeni/Dokuma Teknisyeni olmak isteyenlerin; El ve gözü eşgüdümle kullanabilen, dikkatli, renkleri ayırt edebilen, ellerini ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen, makinelerle çalışmaktan hoşlanan, ayakta, eğilerek ve gürültülü ortamlarda çalışabilecek kadar dayanıklı, gözleri iyi görebilen kimseler olmaları gerekir. El ve parmakları ince olan kişiler bu meslekte daha başarılı olabilirler.

 

Endüstriyel Dokuma Teknisyeni Okulu
Bu mesleğin eğitimi, daha önceki yıllarda meslek liseleri, anadolu meslek ve anadolu teknik liseleri Dokuma bölümünde verilmekte iken, yeni uygulamaya göre “Tekstil Teknolojisi” alanı Endüstriyel Dokuma dalında verilmeye başlanmıştır. Ayrıca yaygın meslekî ve teknik eğitim programları yoluyla da bu alan/dalda eğitim almak isteyenlere örgün eğitime denk mesleki eğitim verilebilmektedir.

 

Endüstriyel Dokuma Teknisyeni Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır.

 

Endüstriyel Dokuma Teknisyeni Çalışma Alanları
Dokuma fabrika, işletme, atölye ve desen bürolarında çalışabilecekleri gibi kendi işyerlerini de açabilirler. Bu meslekte iş bulma olanakları: İzmir, İstanbul, Bursa, Uşak, Bilecik, Adana, Gaziantep, Kahramanmaraş, Denizli ve Kayseri illerinde oldukça fazladır. Özelleştirme nedeni ile kamu kurumlarında bu meslek elemanlarının iş bulma olanağı kalmamıştır. Ancak ülkemizde oldukça gelişmiş olan tekstil sanayiinde meslek elemanlarına ihtiyaç duyulmaktadır.

 

Endüstriyel Dokuma Teknisyeni Meslekte İlerleme
Meslek liselerinin Tekstil Teknolojisi alanı dalı Endüstriyel Örme dalından mezun olanlar, istedikleri takdirde Halı ve Kilim, Halıcılık, Moda ve Tekstil Tasarımı, Tekstil önlisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca mezunlar ÖSS’ye girip yeterli puanı almaları ve Tekstil Öğretmenliği, Tekstil Dokuma ve Örgü Öğretmenliği lisans programını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir. Ustalık belgesi ile kendi işyerlerini açabilirler. Kendi işyerini kuranlar girişimci olarak da ilerleme kaydedebilirler. Ustalık belgesine sahip olanlar Ayrıca, işyerinde aday çırak, çırak, kalfa ve öğrencilerin iş yerinde çalıştırması için de mesleki eğitim merkezlerinde düzenlenen İş Pedagojisi kursuna katılıp, başarılı olmaları durumda Usta Öğreticilik belgesine sahip olurlar.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver