Endüstri Ürünleri Tasarımcısı ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: Endüstri Ürünleri Tasarımcısı, Endüstri Ürünleri Tasarımcısı hakkında, Endüstri Ürünleri Tasarımcısı ile ilgili, Endüstri Ürünleri Tasarımcısı mesleği, Endüstri Ürünleri Tasarımcısı nasıl olunur, Endüstri Ürünleri Tasarımcısı olmak için, Endüstri Ürünleri Tasarımcısı olmak için hangi okulu okumalıi Endüstri Ürünleri Tasarımcısı özellikleri, Endüstri Ürünleri Tasarımcısı ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 

Endüstri Ürünleri Tasarımcısı Görevleri 
Endüstriyel kullanımı olan yeni bir nesnenin (eşyanın) tasarımı için proje hazırlar, tasarlayacağı nesneye yönelik, bir akış şeması oluşturur. Örneğin, hangi amaçla kullanılacağı, hangi fonksiyonları yerine getireceği konularını araştırır, akış şemasından sonra şekillendirme başlar. Şekillendirme uzun bir süreci oluşturur, nesnenin teknik olarak çizimini yapar. Bu aşamada Endüstri Mühendisi, Makine Mühendisi, Grafiker vb. devreye girerek kontrolü gerçekleşir, mokap denen birden fazla küçük formlar oluşturur. Bunların arasından biri seçilerek maketi yapılır. Makette aletin işlevleri de bulunur. (Örn: Masa kalemtıraşı için dönen kol yapılır. Kalemtıraşın dönme fonksiyonu da makette gösterilir.) Bu aşamada aksayan bir yön varsa hata düzeltilir, maketten yola çıkılarak gerçek ölçülerin verildiği, kullanılacak malzemenin belirlendiği bir örnek yapılır. Deneme pazarı oluşturularak ürünün problemli yönleri araştırılır. Problem çıkması durumunda ürün tekrar projelendirilerek yeniden aynı işlem süreci tekrarlanır.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Endüstri Ürünleri Tasarımcısı Kullanılan Malzemeler
Çizim aletleri (kalem, rapido takımı vb.), karton, köpük, cam, plastik, tahta, metal vb., cetvel takımları, bilgisayar.

 

Endüstri Ürünleri Tasarımcısı Özellikleri
Endüstri ürünleri tasarımcısı olmak isteyen kimselerin, normalin üzerinde genel yeteneğe sahip, şekiller arasındaki ilişkileri görebilen, tasarlananları ve iki boyutlu çizimleri üç boyutlu nesnelere dönüştürecek yeteneğe sahip, henüz yazılmamış (örneği olmayan) nesneleri zihninde tasarlayabilme ve tasarladıklarını çizebilme yeteneklerine sahip, yaratıcı, araştırmacı ve yeniliklere açık, güzel sanatlara ilgili olmaları gerekir.

 

Endüstri Ürünleri Tasarımcısı Okulu
Endüstri ürünleri tasarımcılığı eğitimi veren üniversitelerin Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünde merkezi yerleştirme ve özel yetenek sınavlarından geçerek yerleşebilmektedir.

 

Endüstri Ürünleri Tasarımcısı Okulu Kaç Yıllıktır
Endüstri ürünleri tasarımı bölümü, lisans düzeyinde eğitim vermektedir. Lisans programı 4 yıl olup, sekiz dönem ve yaz stajlarından oluşur. Yabancı dille eğitim yapan okullarda eğitim süresi ilk yılı yabancı dil olmak üzere toplam 5 yıldır.

 

Endüstri Ürünleri Tasarımcısı Diploması
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara lisans diploması ve “Endüstri Ürünleri Tasarımcısı” unvanı verilir.

 

Endüstri Ürünleri Tasarımcısı Çalışma Alanları
Türkiye’nin kalkınma hamlesi içinde olması endüstriye yönelmesi endüstri ürünleri tasarımcılığı mesleğinin gelişmesinde önemli bir etkendir. Endüstriye yönelik seri üretimde malzeme, biçim, işleme mekanizmaları, renk, doku ve grafik düzenlemelerini görsel bir duyarlılıkla ortaya koyabilen tasarımcılara sürekli ihtiyaç duyulmaktadır. Bu meslekteki kişiler,genellikle tasarımcı olarak, mobilya endüstrisi, otomotiv endüstrisi, cam ve seramik endüstrisi, iç mimarlık, dekorasyon, grafik tasarım ve ambalaj konularında istihdam edilmektedir. Kendi özel tasarım bürolarını kuran kişiler de oldukça fazladır.

 

Endüstri Ürünleri Tasarımcısı Meslekte İlerleme
İşyerinin özelliğine göre kişi idari ve teknik yöneticilik yapabilmektedir. İşletmelerin Araştırma-Geliştirme ve Proje Departmanlarında yönetici ve üretim müdürü olma olanağı bulunmaktadır, yüksek lisans ve doktora eğitimi yapılabilir. Yüksek lisans eğitimi 2 yıl, doktora eğitimi ise 4 yıldır, meslekte ilerleme ve yükselme daha çok deneyime bağlıdır. Açılan çeşitli proje yarışmalarında dereceye girmek, ödül kazanmak meslekte ilerleme ve yükselme açısından önemlidir.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver