Endoskopi Nedir Ne İşe Yarar Neden Yapılır Hakkında Bilgi

Endoskopi Nedir Ne İşe Yarar Neden Yapılır

Endoskopi anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Endoskopi Nedir, Endoskopi Ne Anlama Gelir, Endoskopi Ne Demektir, Endoskopi Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Endoskopi ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Endoskopi Anlamı

Tıpta bir aydınlatma düzeneği ve merceklerle donatılmış ucu açık bir boruyu bedenin doğal bir açıklığından (ağız gibi) içeri sokarak beden boşluklarını ve iç organları inceleme yöntemi.

Endoskopun incelenecek organa ulaşmasını sağlayan doğal bir açıklık olmaması durumunda, boruyu içeri sokabilmek için vücudun o bölgesinin kesilmesi gerekir. Örneğin, verem hastalarında kaburgaların arasından girilerek göğüs boşluğu ve akciğerlerin yüzeyi incelenir.

Başlıca gastrointestinal endoskopi türleri ve incelenen bölgeler
Özofagogastroduodenoskopi (Üst GİS Endoskopisi) Yemek borusu, mide ve on iki parmak barsağı (Özofago:Yemek borusu, Gastro: Mide, Duodenoskopi: oniki parmak barsağı)
Kolonoskopi Kalın barsak
Rektosigmoidoskopi Kalın barsağın son kısımları olan rektum ve sigmoid
Rektoskopi Sadece rektum

Konu ile ilgili aramalar: Endoskopi Nedir Endoskopi ödev ara Endoskopi kelime anlamı Endoskopi sözlükte ara Endoskopi ansiklopedi bilgi bankası ara Endoskopi ne demek Endoskopi neye denir

Endoskopi ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver