Endoplazmik Retikulum Nedir Hakkında Bilgi

Endoplazmik Retikulum Nedir

Endoplazmik Retikulum anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Endoplazmik Retikulum Nedir, Endoplazmik Retikulum Ne Anlama Gelir, Endoplazmik Retikulum Ne Demektir, Endoplazmik Retikulum Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Endoplazmik Retikulum ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Endoplazmik Retikulum Anlamı

Ökaryot hücrelerde çekirdek zarının hücre içindeki uzantısı şeklindeki yapıya verilen ad. Bu, içinde aralık bulunan bir iç zar sistemidir. Kanalcık ve borucukların çekirdek zarından hücre zarına kadar uzanmasıyla meydana gelmiştir. Endoplâzmik retikulum, sentez işlevleri, hücre içi madde dağıtımı, asidik ve bazik tepkimelerin birbirine karışmaması ve hücrenin mekanik etkilerden korunmasıyla görevlidir. Hücre bölünürken ortadan kaybolur, daha sonra yeniden gelişir.

İki tip endoplâzmik retikulum vardır. Birincisi granüllü endoplâzmik retikulumdur. Protein sentezi yapan hücrelerde görülür. Çünkü protein sentezi, çoğunlukla endoplâzmik retikulumun kanalcıklarına bağlanmış ribozomlarda gerçekleşir. İkincisi düz endoplâzmik retikulumdur. Genellikle ribozom bulunmaz ve daha çok yağ sentezleyen hücrelerde bulunur.

Konu ile ilgili aramalar: Endoplazmik Retikulum Nedir Endoplazmik Retikulum ödev ara Endoplazmik Retikulum kelime anlamı Endoplazmik Retikulum sözlükte ara Endoplazmik Retikulum ansiklopedi bilgi bankası ara Endoplazmik Retikulum ne demek Endoplazmik Retikulum neye denir

Endoplazmik Retikulum ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver