Endokrin Sistemi Nedir Hakkında Bilgi

Endokrin Sistemi Nedir

Endokrin Sistemi anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Endokrin Sistemi Nedir, Endokrin Sistemi Ne Anlama Gelir, Endokrin Sistemi Ne Demektir, Endokrin Sistemi Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Endokrin Sistemi ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Endokrin Sistemi Anlamı

Canlıların bedenlerinde hücreler, organlar ve sistemler arasında, kimyasal maddeleri kullanarak iletişimi sağlayan sistem. Canlılarda hücre sayısının artmasıyla birlikte, hücrelerin, organların ve sistemlerin birbirleriyle uyum içinde çalışmaları zorlaşmıştır. Bu ilişkiyi sağlamak üzere canlıların bedenlerinde kimyasal maddelerle haberleşme, yani endokrin sistemi ortaya çıkmıştır. Endokrin sistemi sayesinde birbirinden uzakta bulunan ama çalışmaları birbirlerine bağlı olan hücrelerin haberleşmesi sağlanır. Endokrin sistemini oluşturan organlardan salınan ve hormon adı verilen kimyasal maddelerle bu haberleşme yürütülür. Hipofiz bezi öteki endokrin bezlerini de kontrol ettiği için şef bez olarak adlandırılır. Epifiz, tiroit, böbrek üstü bezleri ve pankreas önemli endokrin bezleridir.

Konu ile ilgili aramalar: Endokrin Sistemi Nedir Endokrin Sistemi ödev ara Endokrin Sistemi kelime anlamı Endokrin Sistemi sözlükte ara Endokrin Sistemi ansiklopedi bilgi bankası ara Endokrin Sistemi ne demek Endokrin Sistemi neye denir

Endokrin Sistemi ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver