En İyi Alerji Doktoru

Etiketler:alerji astım tedavisi, astım alerji tedavisi, alerjik rinit astım, alerjik astım nedir, astım krizi, astımın belirtileri, astım belırtılerı, astımda bitkisel tedavi, alerjik astım belirtileri, allerjik astım belirtileri, astımın tedavisi varmı, astıma bitkisel çözüm, alerji tedavisi, alerji testi, en iyi alerji ilacı, alerji kremleri, alerji iğnesi, alerjik nezle bitkisel tedavi, polen alerjisi bitkisel tedavi, alerji doktoru, alerjinin tedavisi, alerjik hastalıklar, alerjik rinit ilaçları, alerji testi nasıl yapılır, alerji testleri, çocuklarda alerji testi, alerji çeşitleri, toz alerjisi, alerjik nezle tedavisi, en iyi alerji doktoru, çocuk alerji doktoru, alerji için şifalı bitkiler, alerji hastalıkları, akar alerjisi, alerji belirtileri, gıdaalerji testi, alerji türleri, alerji doktorları, alerji merkezi, gıda alerjisi testi, polen alerjisi aşısı, alerji testi nerede yapılır, alerji tedavi yöntemleri, ev tozu akarı alerjisi, alerji tedavi, alerjik burun tıkanıklığı, polen alerjisi tedavisi, bahar alerjisi tedavisi,

 Alerji Doktorlarının İnsanlara Gıda ya Karşı Olan Alerji İçin Verdiği Bilgileri Aşağıdan Okuyabilirsiniz.

 

En İyi Alerji Doktoru

 

 

Gıdalardaki proteinlere karşı vücudun bağışıklık sisteminin verdiği zararlı bir cevaptır. Herhangi bir gıda alerjiye neden olabilir. Gıda alerjisi herhangi bir yaşta olabilirse de yaşamın ilk yıllarında daha sıktır.  En sık alerjiye neden olana gıdalar, süt, yumurta, buğday, yer fıstığı gibi kabuklu çerezler, balık, kabuklu deniz ürünleridir. Çocuklarda gıda alerjisinin en önemli nedeni olan süt ve yumurta alerjisi çocuk büyüdükçe kaybolur. Ancak erişkinlerdeki balık ve deniz ürünleri alerjisi kaybolmaz, devam eder.

Sponsorlu Bağlantılar

Gıdalara bağlı olarak oluşan her şikayet alerji değildir. Gıda alerjisinde ciltte kaşıntı, kızarıklık, kabarıklık (ürtiker), yüzde, göz kapaklarında, dudakta, dilde, boğazda şişme (anjioödem), karın ağrısı, kusma, ishal ve tüm vücudu etkileyen alerjik şok (anafilaksi)  ortaya çıkabilir.

Bu belirtilerin gıdanın alınımından hemen sonra ortaya çıkması, gıdanın çok az miktarının bile alerjiye neden olabilmesi önemli özellikleridir.

Hazır gıdalara ilave edilen renk verici, tatlandırıcı, koruyucu gibi gıda katkı maddeleri ise sık olarak yalancı gıda alerjilerine yol açabilir.  Katkı maddeleri ile test yapılamadığından,  bu tip gıdalardan uzak kalınması önemlidir.

GIDA ALERJİSİ VE KRONİK ÜRTİKER

Kronik ürtikerin nedeni olarak gıda alerjisi sıklıkla suçlanır. Hasta ürtiker yakınmalarının hangi gıdalardan sonra olduğuna dikkat eder.  Her seferinde başka bir gıda yenmesine denk geldiğinde, hasta bu gıdaları yememeğe başlar. Ancak bu gıdaları yemediği halde şikayetleri devam ederken hasta giderek yiyebilecek bir şey bulmakta güçlük çekmeye başlar.  Bu şekilde yapılan gereksiz gıda kısıtlamaları hastanın beslenmesini bozarak kilo vermesine neden olur. Hastanın alerji hekimi ile ürtiker ve gıda arasındaki ilişkiyi iyi değerlendirmesi bu tip gıda kısıtlamalarını önleyebilir.

GIDA ALERJİSİ TANISI VE BESİN İNTOLERANS TESTİ

Gıda alerjisinin tanısında hastanın dikkatli öyküsünün alınması çok önemlidir. Gıda cilt testleri veya hastane ortamında yapılan gıda uyarı testleri tanıyı teyit eder. Besin intolerans testlerinin gıda alerjisinin tansında yeri yoktur. Gereksiz gıda kısıtlamalarına yol açmaktadır.

TEDAVİ

Alerjik olunan gıdaların yenilmemesi esastır. Bu nedenle bu hastaların kendi evi dışında bir şey yer iken yemeğin içinde ne olduğuna, paketli bir gıda alırken içinde ne olduğuna dikkat etmeleri gerekir. Gıda alerjisinin zorluğu, alerjik olunan gıdaların bilinmeden maskelenmiş bir şekilde alınabilmesi ve acil tedavi gerektiren alerjik reaksiyonların sağlık kuruluşlarının dışında ortaya çıkabilmesidir. Bu nedenle gıdaya bağlı olarak alerjik şok geçiren hastaların tedavilerini kendilerinin yapmasına olanak sağlayan adrenalin otoenjektörlerini yanlarında taşıması gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver