Empedans Nedir Hakkında Bilgi

Empedans Nedir

Empedans anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Empedans Nedir, Empedans Ne Anlama Gelir, Empedans Ne Demektir, Empedans Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Empedans ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Empedans Anlamı

Alternatif akımlı bir devrenin görünen direnci (simgesi Z). Böyle bir devrede elektrik akımı yalnızca dirençle (R) değil, devrenin özindüksiyon katsayısına (L) bağlı reaktans (X) denen bir başka dirençle daha karşılaşır. Bu iki tür direncin karelerinin toplamının kareköküne empedans adı verilir ve aynı zamanda etkin (efektif) voltajın etkin akım şiddetine oranıdır. Reaktans, frekansla (f) doğru orantılı olduğundan (X= 2¹fL), düşük frekanslı akımlarda empedansı küçük olan bir iletken yüksek frekanslarda empedansı artarak büyük bir direnç gösterir.

Konu ile ilgili aramalar: Empedans Nedir Empedans ödev ara Empedans kelime anlamı Empedans sözlükte ara Empedans ansiklopedi bilgi bankası ara Empedans ne demek Empedans neye denir

Empedans ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver