Embriyo Nedir Hakkında Bilgi

Embriyo Nedir

Embriyo anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Embriyo Nedir, Embriyo Ne Anlama Gelir, Embriyo Ne Demektir, Embriyo Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Embriyo ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Embriyo Anlamı

Döllenmiş yumurtanın hücre bölünmesine uğradıktan sonra gelişimi yumurta içerisinde ya da annenin bedeninde devam eden ilk evresine verilen ad. Embriyon olarak da bilinir. Canlı, yumurtanın döllenmesinden, kendi kendine beslenip hareket edebilen bir yavrunun çıkmasına kadar olan bir evre geçirir. Bu süre, genellikle döllenmeden, doğuma ya da yumurtadan çıktıktan kısa bir süre sonrasına değin uzanır.

Gametlerin oluşturduğu 2n kromozomlu zigottan, erişkine benzeyen çok hücreli bir canlının oluşması için hücre bölünmesi gerçekleşir. Zigot art arda bölünerek yavru hücrelere ayrılır. Bu yavru hücreler ana hücrenin tüm özelliklerini aynen taşır. İnsanda, döllenmiş yumurtaya, ilk yedi haftanın sonuna değin embriyo denir. Sekizinci haftadan doğuma değin süren dönemdeyse canlının aldığı ad, dölüttür.

Zigotun, arka arkaya mitoz bölünme geçirip hücre sayısının artmasına embriyo denir.

Embriyo, (< İngilizce: Embryo < Eski Yunanca: ἔμβρυον (oku. embrüon) [tohum]) çok hücreli diploid ökaryotlarda gelişimin ilk basamaklarından biri.

Yumurta ve sperm hücrelerinin birleşmesiyle oluşan zigot, çift sarmallı DNA moleküllerini içerir. Bitkiler, hayvanlar, ve bazı protistlerde zigot mitozla bölünerek çok hücreli canlıyı oluşturur. Embriyo terimi, bu gelişimin zigotun bölündüğü zamanla, gelişim basamağının başka basamağa geçmesine kadar olan ilk zamanlarını anlatmak için kullanılır.

İnsanlarda, ilk sekiz haftalık döneme embriyonal dönem denilir. Embriyonal dönemde 3 germ yaprağından çeşitli organ sistemleri oluşur. Hayvanlarda, zigotun bu gelişim aşamasında morula, blastula ve gastrula evreleri görülür. Bitkilerde ise, bu gelişme safhaları standart değildir, embriyo yeni bitkiler oluşturmak üzere gelişirler.

Konu ile ilgili aramalar: Embriyo Nedir Embriyo ödev ara Embriyo kelime anlamı Embriyo sözlükte ara Embriyo ansiklopedi bilgi bankası ara Embriyo ne demek Embriyo neye denir

Embriyo ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver