Emboli Belirtileri, Emboli Hastalığı, Emboli Hastalığı Nedenleri

emboli hastalığı nedir, emboli hastalığı oluşumu, emboli hastalığı ve belirtileri, emboli hastalığı ve tedavi yöntemleri

Emboli Hastalığı Ve Emboli Hastalığı Belirtileri Ve Tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan Soru Sor

Sponsorlu Bağlantılar

Emboli, dolaşım sistemi yoluyla gelen pıhtı, yağ ve hava gibi oluşumların periferik damarlarda tıkanıklık oluşturmasına deniliyor. Oluşan Emboliler  beyin damarların da ise, serebral Emboli olarak adlandırılıyor. Embolinin trombozlardan farkı, tromboz, damarda oluşan pıhtının da damarları tıkaması sonucunda meydana gelir.

 

Emboli ise, genellikle kalp kapaklarındaki hasar sonucunda oluşan pıhtının dolaşım sistemine katılması ve damarı tıkamasıyla meydana gelir. Tıkanan damarın gerisinde beyin dokusunda beslenme ve oksijenlenme bozulur, inme gelişir.

Emboli Sebebleri ve Gelişmesi: Embolinin en sık bilinen nedenleri konjestif kalp yetmezliği, atrial fibrilasyon, akut miyokart enfarktüsü, endokardit, romatizmal kalp hastalıkları, ekstrasistollerdir. Çeşitli cerrahi girişimler sonrasında, kırıklara bağlı olarak ve bazı tömöral durumlar, neoplazikler de Emboli nedeni olabilirler.

Emboli Belirtileri ve Bulguları: Trombozdaki gibi, oluşan beyin dokusu hasarına göre değişik bulgular vardır. Genelde tromboza göre daha hızlı ve geniş alanlı doku hasarı vardır. Bu  yüzden daha ağır bir klinik tablo oluşabilir.

Emboli Teşhisi ve Tanısı: İyi bir anamnez ve nörolojik muayene önemlidir. Anjiografi, CT, MR ve sintigrafi tanıda yeri olan incelemelerdir.

Emboli Tedavisi: Hızlı bir şekilde antikoagülan tedaviye başlanmalıdır. Emboli nedeni araştırılıp nedene yönelik tedavi yapılmalıdır. Emboli sonrası nörolojik sekel gelişmişse, erken dönemde rehabilitasyon başlanmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver