ellerde morumsu kizarikliklar neden olusur Hakkında Bilgi

Aşağıda ellerde morumsu kizarikliklar neden olusur ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

ellerde morumsu kizarikliklar neden olusur

Eğer eller ve ayaklarınız­da olan morarmalar kış aylarında daha fazla oluyor, yazın azalıyorsa veya ellerinizi soğuk su le uzun süre temas ettirdiği­niz zamanlar meydana geliyorsa o zaman büyük ihtimalle Reynaud sendromu denilen bir hasta­lık vardır. Bu hastalık diğer bazı hastalık­lara bağlı olarak oluşabileceği gibi hiçbir hastalığa bağ­lı olmaksızın tek başına da görü­lebilir.

Tedavisinde arteriel vazodilatör ilaçlarla beraber, stresten uzak dur­mak, soğuk ile temasın tamamen kesilmesi, mümkünse dış ortam­larda devamlı kalın yün eldiven ve çorap giyil­mesi, ellerin bakımı önerilir. Konunun uzmanları Kalp-Damar Cerrahlarıdır. Reynaud sendromu dışında sigara ile iliş­kili olan Buerger hastalığı da ayırıcı tanı da düşünül­melidir. Fakat, hastalığın tabiatı dolayısıyla ayır­mak güç olacağından bir Kalp-Damar Cerrahisi uzmanına muaye­ne olmanızı tavsiye edilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver