Ellerde Karıncalanma, Ellerde Karıncalanma Nedenleri, Ellerde Uyuşma

ellerde uyuşma neden olur, ellerde uyuşma neden ortaya çıkar, ellerde uyuşma nedenleri, ellerde uyuşma sebepleri

Ellerde uyuşma nedenleri

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Baş parmaklarda, avuç içinde, orta parmakta yada tüm elde meydana gelen karıncalanmalar ve uyuşmalar can sıkan sorunlar arasındadır. Birçok kişiyi esir alan ellerde uyuşma sorunu genellikle ortaya yaştaki insanlarda meydana geliyor. Peki ellerde uyuşma ciddi bir hastalık mıdır?

 

 

Uzmanlar ellerde oluşan uyuşmaların nedenini sinir hastalığına bağlıyorlar. Ellerde parmakları oynatmaya yarayan sinirlerin sıkışması sonucu ortaya çıkan uyuşmalar hastaya şişkinlik hissi vermektedir. Ellerde uyuşma ya tek elde yada ikisinde birden olmaktadır. Sinir hastalığı ilerledikçe uyuşmalarda artar. Ellerde uyuşma genellikle geceleri ortaya çıksa da ilerlediği durumlarda gündüzleri de meydana gelmektedir. Daha ileri ki aşamalarda ise bilek ağrıları, yumruk yapamama, eşyaları tutamama gibi sorunlar ortaya çıkar.

El uyuşmaları hastanın hayatını giderek zorlaştırır. Bazı hastalar ellerini kısmen kullanamadıkları gibi bazılarında da soğuk sıcak ayrımı yapılmaz. Kronik olan yada tedavi edilmeyen el uyuşmalarında kaslarda erime de meydana gelmektedir.

El uyuşması nedenleri arasında sık bilgisayar kullanımı, el işi uğraşları veya titreşimli alet kullanımı da yer almaktadır. Erken teşhis ve tedavi kalıcı hasarların önlenmesini sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver