Eller Neden Uyuşur, Ellerde Uyuşma, Ellerde Uyuşma Karıncalanma

ellerde uyuşma nedenleri, ellerde uyuşukluk, Ellerde uyuşukluk nedenleri, ellerde uyuşukluk sebepleri

Ellerde uyuşukluk neden olur?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Ellerinizde uyuşmamı hissediyorsunuz, geceleri ellerinizde sızılar oluyor ve bu sorunlar sizi uykunuzdan mı ediyor o halde bileğinizde sinir sıkışması olmuş olabilir. Yapılan bilimsel çalışmalar ellerde uyuşma hissedilmesinin en mühim nedeni olarak, bilekte sinir sıkışması olduğunu ortaya çıkardı. Çoğu insan tarafından önemsiz gibi görülen el uyuşmaları aslında sağlığımızın tehlike altında olduğunu gösteren bir işarettir.

 

El uyuşmaları bilhassa geceleri artmakta ve uyurken uykudan uyandıracak kadar şiddetli bir sızı hissedilmesine neden olmaktadır. Sık sık uykularımızı bölen bu sorunun nedeni el bileğinde bulunan sinirin geçmiş olduğu kanalda sıkışmasıdır. Bu sorun tıpta karpal tünel sendromu olarak tanımlanır.

Ellerde uyuşma nedeni olan karpal tünel sendromu, tüm parmakların yarısında hissedilir. Hatta bu uyuşmalar dirseklere ve omuzlara kadar da hissedilebilir. Ayrıca el işleri ile sıkça uğraşmak, klavyede uzun süre yazı yazmak ya da bunlar gibi uzun süre tekrarlayıcı hareketler yapmakta ellerde uyuşma sebepleri arasındadır.

Ellerde uyuşma nedeninin anlaşılması için uzman bir hekim kontrolünden geçilmelidir. Hekim tarafından uygulanacak bazı tetkikler sonucu ellerde uyuşukluk nedeni kesin olarak ortaya çıkar. Sağlıklı günler dileriz…

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver