Eleştiri Nedir Hakkında Bilgi

Eleştiri Nedir

Eleştiri anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Eleştiri Nedir, Eleştiri Ne Anlama Gelir, Eleştiri Ne Demektir, Eleştiri Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Eleştiri ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Eleştiri Anlamı

Bir sanat yapıtının, bir sanatçının gerçek değerini ortaya koymak için yapılan inceleme, bir metni inceleyerek o metin üzerinde bir değer yargısına ulaşma, yapıtın olumlu ve olumsuz yanlarını belirleme ve değerlendirme amacıyla yazılan sanat ve edebiyat alanında yol gösterici olan yazı türü. Eleştiri, çoğu insanın sandığı gibi olumsuzluk içeren bir kavram değildir. Eleştiride önemli olan etkisinin kırıcı değil yapıcı olmasıdır. Sözcüğün Arapça karşılığı tenkittir.

Günümüzde bir yapıtın niteliklerinin anlaşılabilmesi (eleştirilebilmesi) için ruh biliminden antropolojiye değin birçok bilim dalından yararlanılmaktadır. Bu bağlamda eleştiri de çeşitli türlere ayrılır. Bunlar kısaca; biçimci eleştirme, yaşam öyküsel eleştirme, ruh bilimsel eleştiri, yaşamsal tarih eleştirisi, toplumsal gerekircilik eleştirisi, dil bilgisi eleştirisi, izlenimci eleştirmedir.

Eleştiri yazısı yazanlara eleştirmen denir. Eleştirmen, yazısıyla sanatçılara ve toplumun beğenisine etki ettiği için ciddî bir sorumluluk taşır. Bu nedenle birçok özelliği üzerinde toplamalı, yaptığı eleştirilerle sanatçının ve toplumun sanat beğenisinin gelişmesine katkıda bulunmalıdır.

Konu ile ilgili aramalar: Eleştiri Nedir Eleştiri ödev ara Eleştiri kelime anlamı Eleştiri sözlükte ara Eleştiri ansiklopedi bilgi bankası ara Eleştiri ne demek Eleştiri neye denir

Eleştiri ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver