Elektronik ve Haberleşme Mühendisi ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler:Elektronik ve Haberleşme Mühendisi, Elektronik ve Haberleşme Mühendisi hakkında, Elektronik ve Haberleşme Mühendisi ile ilgili bilgi, Elektronik ve Haberleşme Mühendisi mesleği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisi nasıl olunur, Elektronik ve Haberleşme Mühendisi olmak için, Elektronik ve Haberleşme Mühendisi olmak için hangi okulu okumalı, Elektronik ve Haberleşme Mühendisi özellikleri, Elektronik ve Haberleşme Mühendisi ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 

Elektronik ve Haberleşme Mühendisi Görevleri
Elektronik ve haberleşme mühendislerinin çalışma alanları oldukça geniş olduğundan yapılacak işlerde, çalışma alanına göre farklılıklar gösterebilmektedir. Haberleşme, elektronik cihaz üretimi, bilişim teknolojileri, tıbbi elektronik, ses görüntü sistemleri, proje-tasarım ve yazılım uygulamaları,internet servis sağlayıcıları, güvenlik teknolojileri sistemleri, test ve ölçüm aletleri belli başlı çalışma alanları olarak sayılabilir. Elektronik ve haberleşme mühendisleri yukarıda sayılan alanlara ilişkin; Elektronik alet ve sistemleri tasarlar, projelendirir, araştırma, geliştirme çalışmaları yapar, tasarlanan ürünlerin üretimi ile sistemin düzgün çalışmasını sağlar, Üretilen ürünlerin satışı, pazarlaması konusunda çalışır, İşletmelere bakım onarım konusunda teknik destek sağlar, Danışmanlık, hizmetiçi eğitim-öğretim çalışmaları ile ilgili faaliyetlerin yönetim kademesinde de bulunabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Elektronik ve Haberleşme Mühendisi Kullanılan Malzemeler
Bilgisayar (hem yazılım hem donanım için), Analizör, Osiloskop, Multimetre, Baskı devre ve elektronik elemanlar (transistör,entegre gibi)

 

Elektronik ve Haberleşme Mühendisi Özellikleri
Elektronik ve haberleşme mühendisi olmak isteyenlerin; Üst düzeyde sayısal düşünme ve işlem yapabilme yeteneğine sahip, Temel bilimlere (matematik, fizik) ilgili, Yabancı dil ilgisi (özellikle İngilizce) yüksek, bir işi planlama ve uygulama yeteneğine sahip, İleri görüşlü, yeniliklere açık, gelişmeleri takip eden ve bu gelişmelere katkıda bulunabilen, sorumluluk sahibi, kalite bilinci gelişmiş, yaratıcı, zamanı iyi kullanabilen, Bireysel sorumluluk alabilen ve takım çalışmasına yatkın kimseler olmaları gerekir.

 

Elektronik ve Haberleşme Mühendisi Okulu
Mesleğin eğitimi üniversitelerin “Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği” bölümünde verilmektedir.

 

Elektronik ve Haberleşme Mühendisi Okulu Kaç Yıllıktır
Lisans eğitiminin süresi 4 yıl olup, yabancı dil hazırlık eğitimi veren üniversitelerde (1 yılda İngilizce hazırlık sınıfı olmak üzere) toplam 5 yıldır.

 

Elektronik ve Haberleşme Mühendisi Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara üniversite tarafından “Elektronik ve
Haberleşme Mühendisliği” lisans diploması ve “Elektronik ve Haberleşme
Mühendisi” unvanı verilir.

 

Elektronik ve Haberleşme Mühendisi Çalışma Alanları
Elektronik ve haberleşme mühendisleri; endüstrinin ve teknolojinin gelişerek yaygınlaşmış olduğu (elektronik, internet ve kablolu TV gibi alt yapının bulunduğu) yerlerde, özellikle büyükşehirlerde başta İstanbul, Ankara, İzmir gibi, ulusal ve çok uluslu şirketlerde, radyo-TV yayın, internet hizmeti ile ilgili kuruluşlarda, bilişim teknoloji şirketlerinde, sağlık sektörüne hizmet veren mühendislik kuruluşlarında, gerek araştırma geliştirme gerekse üretim ve pazarlama birimlerinde rahatlıkla iş bulabilmektedirler. Çalışma alanları oldukça geniştir. Kamu ve özel sektör işyerlerinde, eğitimden savunmaya, bankacılıktan ulaşıma, müzikten imalata, eğlenceden sağlık sektörüne kadar her alanda iş bulma olanağına sahiptirler. Aynı zamanda bu sektörlerde yönetici olarak da görev alabilirler. Yurt dısında calısma imkanları da mevcuttur. Teknik bilgi ve donanımlarını yaratıcılıkları ve girişimcilikleriyle birleştirerek kendi işlerini kurma şansları da vardır. Teknolojinin giderek artan bir hızla hayatımıza girmiş olması bu konuda birçok yeni alanın doğmasına da neden olmaktadır. Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği mesleğinin, gelecekte aranan meslekler arasında, en üst sıralarda yer alması beklenmektedir. Elektrik Mühendisliği programını bitirenlerden Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını veya Milli Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) işbirliği ile açılan/açılacak pedagojik formasyon programını başarı ile tamamlayanlar Elektrik Öğretmeni olarak da çalışabilirler.

 

Elektronik ve Haberleşme Mühendisi Meslekte İlerleme
Meslekte ilerleme kişinin değişen ve gelişen teknolojiyi çok iyi takip edebilmesine ve bu doğrultuda kendini sürekli yenilemesine bir de çok iyi yabancı dil bilmesine (özellikle İngilizce) bağlıdır. Lisans eğitiminden sonra yüksek lisans, doktora yapabilir, araştırma görevlisi olabilir ve akademik kariyer yapabilirler. Meslekte başarılı olanlar işletmelerde üst düzey yönetici olabilirler.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver