Elektromanyetik İndüksiyon Nedir Hakkında Bilgi

Elektromanyetik İndüksiyon Nedir

Elektromanyetik İndüksiyon anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Elektromanyetik İndüksiyon Nedir, Elektromanyetik İndüksiyon Ne Anlama Gelir, Elektromanyetik İndüksiyon Ne Demektir, Elektromanyetik İndüksiyon Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Elektromanyetik İndüksiyon ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Elektromanyetik İndüksiyon Anlamı

Bir manyetik alan içinde, alanın akı çizgilerini kesecek biçimde hareket eden bir iletkenin uçlarında potansiyel farkı oluşması olayı. İndüklenme de denir ve üzerinde potansiyel farkı oluşan iletken indüklenen, manyetik alanı yaratan mıknatıs vb. de indükleyen adıyla anılır. İndüksiyonla oluşan potansiyel farkının büyüklüğü hareketin hızına, yönü ise manyetik alanın konumuna bağlıdır. Hareket sona erdiğinde potansiyel farkı da sıfıra düşer. Manyetik akısı değişen bir bölgedeki iletkende de indüklenme meydana gelir.

Faraday-Neumann Yasa’sına göre, manyetik akı çizgilerini kesen bir iletkende oluşan potansiyel farkı, akının değişme hızıyla (zamana göre türeviyle) orantılıdır. Lenz Yasası da, bu potansiyel farkının, kendisini yaratan değişime karşı koymak üzere onunla zıt yönlü olduğunu belirler. Bu iki yasanın birleştirilmesiyle, indüksiyon potansiyel farkının, manyetik akının türevinin eksi işaretlisine eşit olduğu söylenir. Akı değişimi weber/saniye cinsinden alınırsa, potansiyel farkı volt olarak bulunur. Söz konusu iletkeni de içeren bir devre oluşturulduğunda, devreden, akı değişiminin devrenin toplam direncine oranı kadar bir elektrik yükü akar. Devredeki elektrik akımı değişirse ilgili manyetik akı da onunla orantılı olarak değişir. Böylece devredeki akımın değişmesinden dolayı devrede oluşan zıt elektromotor kuvvet, özindüksiyon olarak adlandırılır.

Özindüksiyon katsayısı, birim akım değişiminin yol açtığı elektromotor kuvvet olarak tanımlanır. Elektromotor kuvvet volt, akım amper cinsinden alındığında L’nin birimi henry olur. Benzer biçimde, bir devrede akımın değişmesi, komşu bir devrede de bir indüksiyon elektromotor kuvvetine yol açabilir (transformatör). İndüklenen bir devrede akım I ise, LI2/2 kadarlık bir enerji depolanır.

Konu ile ilgili aramalar: Elektromanyetik İndüksiyon Nedir Elektromanyetik İndüksiyon ödev ara Elektromanyetik İndüksiyon kelime anlamı Elektromanyetik İndüksiyon sözlükte ara Elektromanyetik İndüksiyon ansiklopedi bilgi bankası ara Elektromanyetik İndüksiyon ne demek Elektromanyetik İndüksiyon neye denir

Elektromanyetik İndüksiyon ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver