Elektroliz Nedir Hakkında Bilgi

Elektroliz Nedir

Elektroliz anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Elektroliz Nedir, Elektroliz Ne Anlama Gelir, Elektroliz Ne Demektir, Elektroliz Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Elektroliz ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Elektroliz Anlamı

Bir elektrolitten doğru akım geçirerek kimyasal tepkime oluşturma. İlk kez 1800′de gözlenen bu olayı 1832′de Faraday tanımlayıp yöntemleştirdi. Elektroliz için bir voltametre gerekir. Bir doğru akım üretecine bağlanan voltametreden akım geçtiğinde elektrotlarından biri (katot) eksi, öbürü ise (anot) artı olarak yüklenir. Elektrolitteki negatif ve pozitif yüklü iyonlar, elektrostatik çekim kuvvetleri etkisiyle anot ve katoda göç ederler. Anotta anyonlar elektron vererek yükseltgenir, katotta ise katyonlar elektron alarak indirgenirler. Elektrotlarda madde açığa çıkışı, Faraday’ın elektroliz yasalarıyla formüle edilmiştir. Buna göre bir eşdeğer gram madde açığa çıkmasına yol açan elektrik miktarı sabit olup 1 faraday (= 96500 coulomb) olarak bilinir. Örneğin “amper” de, eskiden elektroliz ve Faraday’ın elektroliz yasaları esas alınarak tanımlanırdı. Elektroliz olayı, elektrotların ve elektrolitin bileşimine, akımın şiddetine bağlı olarak gerçekte çok karmaşık süreçler içerir. Sanayide kimi metallerin cevherlerinden ayrılması ya da saflaştırılması, sodyum hidroksit, klor vb. maddelerin üretimi elektrolizle gerçekleştirilir.

Elektroliz, elektrik akımı yardımıyla, bir sıvı içinde çözünmüş kimyasal bileşiklerin ayrıştırılması işlemi. Bu değişiklik, maddenin elektron vermesinden (yükseltgenme); ya da almasından (indirgenme) kaynaklanır. Elektroliz işlemi, elektroliz kabı ya da tankı denen bir aygıt içinde uygulanır. Bu aygıt, çözünerek artı ve eksi yüklü iyonlara ayrılmış bir bileşiğin (→Elektrolit) içine birbirine değmeyecek biçimde daldırılmış iki elektrottan oluşur. Elektrotlar bir akım kaynağına bağlandığında meydana gelen gerilim (elektriki alan), iyonları karşıt yüklü elektroda (kutup) doğru hareket ettirir. Karşıt kutupta yükünü dengeleyen atom veya moleküller elektrotta çökelir veya elektrolit içindeki moleküllerle yeni reaksiyonlara girer. Yeni reaksiyona girme meyli daha fazladır.

Örneğin sofra tuzu içeren elektrolitte anotta klor açığa çıkarken nötr sodyum atomları su moleküllerini etkiliyerek katottan hidrojen açığa çıkmasına sebep olurlar ve elekrolitte sodyum hidroksit oluşur.

Elektroliz konusundaki 1800 yılında Anthony Carlisle ve William Nicholson, 1807 yılında Humphry Davy ve 1833 yılında Faraday’ın keşifleri ve, 1887 yılında Svante Arrhenius tarafından geliştirilen iyon teorisi, zamanımızın atom fiziğine temel teşkil etmişlerdir.

Detaylı bilgi için; Kaynak: Wikipedia

Konu ile ilgili aramalar: Elektroliz Nedir Elektroliz ödev ara Elektroliz kelime anlamı Elektroliz sözlükte ara Elektroliz ansiklopedi bilgi bankası ara Elektroliz ne demek Elektroliz neye denir

Elektroliz ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver