Elektrik Teknikeri ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: Elektrik Teknikeri, Elektrik Teknikeri hakkında, Elektrik Teknikeri ile ilgili bilgi, Elektrik Teknikeri mesleği, Elektrik Teknikeri nasıl olunur, Elektrik Teknikeri olmak için, Elektrik Teknikeri olmak için hangi okulu okumalı, Elektrik Teknikeri özellikleri, Elektrik Teknikeri ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 

Elektrik Teknikeri Görevleri
Elektrik mühendisi tarafından hazırlanan plana göre; İşletmede yapılacak elektrik tesisatı işleri için cihazların projeye uygun olarak yerleştirilmesini sağlar, İşletme içindeki bütün alçak gerilim, güç ve aydınlatma tesislerinde meydana gelen arızaların tespit edilmesi, giderilmesi ile ilgili çalışmaları planlar ve takip eder. Gerekli hallerde doğrudan kendisi müdahale eder, Sistemi geliştirmek ve denetlemek için deneyler ve testler yapar.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Elektrik Teknikeri Kullanılan Malzemeler
Elektrik tesislerinin kontrolü için gerekli olan çeşitli elektrik ölçü aletleri (Voltmetre, ampermetre, Avometre vb.) Elektrik tesislerinin yapım ,bakım ve onarımlarında kullanılan malzeme, el takımları, el ölçme elemanları vb., Güvenlik için gerekli malzemeler (izole eldiven, baret yüz siperi, emniyet kemeri izole ayakkabı vb.).

 

Elektrik Teknikeri Özellikleri
Elektrik teknikeri olmak isteyenlerin; Elleri ve gözleri sağlam (renk körlüğü olmayan), Fen bilimlerine özellikle fizik bilimine ilgili ve bu alanda başarılı, dikkatli, tedbirli ve sabırlı, tırmanma ve uzanma gibi bedensel çalışmaları yapabilecek kadar güçlü ve dayanıklı, sorumluluk duygusu gelişmiş, zor şartlar altında çalışabilen, çabuk ve doğru karar verebilen kimseler olmaları gerekir.

 

Elektrik Teknikeri Okulu
Elektrik teknikerliği mesleğinin eğitim yeri, meslek yüksekokullarının “Elektrik” bölümüdür.

 

Elektrik Teknikeri Okulu Kaç Yıllıktır
Elektrik teknikerliği eğitimi liseden sonra 2 yıldır.

 

Elektrik Teknikeri Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Elektrik” ön lisans diploması ve “Elektrik Teknikeri” unvanı verilir.

 

Elektrik Teknikeri Çalışma Alanları
Meslek elemanları kamu ve özel kuruluşlarda çalışabilecekleri gibi, bağımsız olarak da çalışabilmektedirler. Elektrik teknikerleri Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş., Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, Devlet Su İşleri, Makine Kimya Enstitüsü, Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü gibi kuruluşlarla, başta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı olmak üzere çeşitli bakanlıklarda çalışabilirler. Günümüzde elektriğin kullanılmadığı alan kalmamıştır. Sanayileşme arttıkça elektrik kullanımı yaygınlaşmaktadır.

 

Elektrik Teknikeri Meslekte İlerleme
“Elektrik” ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde; Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği, Elektrik Öğretmenliği, Elektrik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Öğretmenliği, Enerji Öğretmenliği, Fizik, Havacılık Elektrik ve Elektroniği, Meteoroloji Mühendisliği, Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği, Uçak Elektrik-Elektronik Kontrol Mühendisliği, Uzay Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Elektronik Öğretmenliği lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver