Elektrik Sigortası Nedir Hakkında Bilgi

Elektrik Sigortası Nedir

Elektrik Sigortası anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Elektrik Sigortası Nedir, Elektrik Sigortası Ne Anlama Gelir, Elektrik Sigortası Ne Demektir, Elektrik Sigortası Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Elektrik Sigortası ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Elektrik Sigortası Anlamı

Elektrik devrelerinde devreyi koruyan eleman. Genellikle yalıtkan bir madde içine geçirilmiş, ergime noktası düşük metal bir telden oluşur. Telden geçen akım teli ısıtır ve akım şiddeti arttıkça telin sıcaklığı yükselir. Sonunda ergime noktasına ulaşarak kopar. Böylece devre açılmış olur, yani akım kesilir. Evlerde kullanılan sigortaların teli “buşon” adı verilen iki ucu metal kapaklı porselen bir mahfaza içine alınmıştır. Bu tel ergiyince genellikle buşon kapakları arasına kablo teli sarılarak sigorta yeniden “bağlanır”. Gereğinden çok tel sarılmasının yanı sıra bu tür bağlama, kopan tellerin elektrik çarpmasına yol açması bakımından da tehlikelidir. Bu nedenle genellikle her “attığında”, düğmesine basılarak yeniden çalışması sağlanan ve belli bir ampere ayarlanmış “otomatik sigorta” kullanılır. Sanayide büyük akımlar için “bıçaklı sigorta”lar, elektronik aygıtlarda ve otomobillerde de uçları metal kapaklı, içinde ince bir iletken bulunan küçük cam tüp biçiminde sigortalar kullanılır.

Konu ile ilgili aramalar: Elektrik Sigortası Nedir Elektrik Sigortası ödev ara Elektrik Sigortası kelime anlamı Elektrik Sigortası sözlükte ara Elektrik Sigortası ansiklopedi bilgi bankası ara Elektrik Sigortası ne demek Elektrik Sigortası neye denir

Elektrik Sigortası ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver