Elektrik Motoru Nedir Ne İşe Yarar Nerelerde Kullanılır Hakkında Bilgi

Elektrik Motoru Nedir Ne İşe Yarar Nerelerde Kullanılır

Elektrik Motoru anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Elektrik Motoru Nedir, Elektrik Motoru Ne Anlama Gelir, Elektrik Motoru Ne Demektir, Elektrik Motoru Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Elektrik Motoru ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Elektrik Motoru Anlamı

Elektrik Motoru Nedir Ne İşe Yarar Nerelerde Kullanılır

Elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştüren araç. Elektrik motoru, bir mıknatısın manyetik alanı içinde bulunan ve üzerinden elektrik akımı geçen bir tele kuvvet etki etmesi olayına dayanır. Doğru akım ve alternatif akım motorları gibi iki türü vardır. Doğru akım motorları kalıcı bir mıknatıs ya da elektromıknatıs (stator) ile içinden akım geçtiğinde mıknatısın manyetik alanından dolayı dönen bir sarımdan (rotor) oluşur. Rotoru döndüren moment hep aynı yöndedir. Bu, ikiye bölünmüş ve her biri sarımın bir ucuna bağlı, halka biçimindeki bilezikler aracılığıyla rotora hep aynı yönde akım verilmesiyle sağlanır.

Alternatif akım motorları içinde en çok kullanılanı, indüksiyon motorlarıdır. Bu motorlarda genellikle statordan geçen alternatif akım, rotorda bir elektromanyetik indüksiyon akımı meydana getirir. Rotorun dönmesini sağlayan moment, rotorda meydana gelen akımla statorun manyetik alanının etkileşmesinden doğar. İlk elektrik motoru (Barlow tekerleği) 1828′de yapılmıştır.

Konu ile ilgili aramalar: Elektrik Motoru Nedir Elektrik Motoru ödev ara Elektrik Motoru kelime anlamı Elektrik Motoru sözlükte ara Elektrik Motoru ansiklopedi bilgi bankası ara Elektrik Motoru ne demek Elektrik Motoru neye denir

Elektrik Motoru ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver