Elçi Nedir Hakkında Bilgi

Elçi Nedir

Elçi anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Elçi Nedir, Elçi Ne Anlama Gelir, Elçi Ne Demektir, Elçi Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Elçi ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Elçi Anlamı

Bir devleti başka bir devlette temsil eden kimse. Eski Türk kavimlerinden Uygurların elçi kullandıkları görülür. Osmanlı Devleti’nde 18. yüzyılın sonuna kadar, yabancı ülkelere gerektiği zaman elçi gönderilirdi. Osmanlılarda ilk elçi, Çelebi Mehmet zamanında Venedik’e gönderildi. 1417 yılında yapılan barış antlaşmasının bir nüshasını Venedik’e götüren elçinin ismi bilinmiyor. Bu tarihten sonra Osmanlı Devleti tarafından bir padişahın cülusunu bildirmek, dost kralların taç giyme törenlerinde hazır bulunmak, antlaşma yapmak, yabancı ülke krallarına, padişahın hediyelerini sunmak vb. için çeşitli ülkelere geçici olarak elçiler gönderildi.

III. Selim döneminde çeşitli Avrupa ülkelerinde daimi elçilikler kuruldu. Yabancı ülkelerin ise Osmanlı İmparatorluğu’nda çok eski tarihlerden beri daimi elçiler ve maslahatgüzarlar bulundurdukları görülmektedir. Bu elçi ve maslahatgüzarların bütün masrafları Osmanlı Devleti tarafından karşılanırdı. Ancak diğer yabancı devletler tarafından uygulanmayan bu usul, III. Selim döneminde kaldırıldı.

Konu ile ilgili aramalar: Elçi Nedir Elçi ödev ara Elçi kelime anlamı Elçi sözlükte ara Elçi ansiklopedi bilgi bankası ara Elçi ne demek Elçi neye denir

Elçi ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver