El ve ayak uyuşması neden olur, nasıl geçer, sebepleri ve tedavisi

Ayak uyuşmasının nedenleri
Kişi uzun süre sert bir yerde hareketsiz oturursa, kalça sinirinin kalça oluğunda basıya uğramasına sık raslanır. Topuk ve ayak bileğinin dış ve arka yüzeylerinde ve ayakta uyuşmalarla yansır. Durum değiştirilmezse, uyuşma, yerini tam bir duygusuzluğa (ölü ayak) bırakır. Bası ortadan kalkarsa, ölü ayak duyusu yerini yeniden uyuşmaya bırakır ve yavaş yavaş geçer. Ayağın dış yüzündeki uyuşma duygusu, kamış kemiğin boynu düzeyinde bir kalça siniri dalının (dizar- dı dış siniri) bası altında kaldığını gösterir. Bu sendroma.çok sıkı yapılmış bacak alçılarında ya da kamış kemikte yüksek bir kırığın kaynaması sırasında rastlanır.
Kollar düzeyinde uyuşmalar
Eldeki uyuşmalar ancak 2 sinirin bası altında kalmasına bağlıdır (orta sinir ve dirsek siniri).
Sıkışan orta sinir, elin ilk 3 parmağında karın
calanma yapar, asla küçük parmağı etkilemez. Uyuşmalara ağrılar da eşlik edebilir ve önkola doğru tırmanabilir. Kişi, cisimleri parmaklarının ucuyla daha güç tanır hale gelebilir. Kas bozuklukları gözlenebilir. Genellikle el sırtında, başparmak tarafındadır (bilek ile başparmak arasındaki çıkıntıda). Başparmak kaslarının körelmesine bağlı bu zayıflama, öteki elle karşılaştırıldığında açıkça görülür. Orta sinir genellikle bileğin ön yüzündeki olukta (bilek kanalı) sıkışır. Bilek kanalı sendromu özellikle 40-00 yaşlarındaki kadınlarda görülür. Uyuşma duygusuyla birlikte çoğunlukla (kadın hareketsizse, el ve parmaklar kıvrıksa, yatağında yatıyorsa) iğnelenmeler de olur. Gece gerçek yanma duyuları da eklenebilir ve uyanınca yalnızca belli belirsiz bir uyuşma olur. Muayenede, bileğin ön yüzünün şiştiği görülür. Bileğin ön tarafına yumuşak bir çekiçle vurulursa, uyuşmalar başlar.
Bilek kanalına hidrokortizon iğnesi yapma ya da cerrahi bir girişim, aşağı yukarı bütün durumlarda başarılı sonuç verir. Bazen, uyuşma hiç bir nedenle açıklanamaz; o zaman bilek kırık ve çıkıkları ya da bir kiriş hastalığı (romatizmamsı yaygın eklem iltihabındaki parmak kirişleri iltihabı), damla (gut) hastalığı, damar bozuklukları ya da bazı içsalgı hastalıkları (miksödem, akromegali) aranmalıdır. Bütün bu hastalıklar sinir üstünde bir basıya ya da orta sinirin damarlanmasının azalmasına yol açabilirler.
Dirsek siniri sıkışması, elin küçük parmak tarafındaki kenarında, yüzük parmağı ve serçe parmakta uyuşmalar yapar. Bu bölgede duyarlık genellikle azalmıştır. Hareket etkilenmişse, elin son 2 parmağında pençe biçiminde kıvrılmayla kendini gösterir. Sinir genellikle dirsek arkasında, koma sırasında, genel uyuşturma sırasında, derin uyku ya da sırıkta uzun süre üstüne dayanılırsa sıkışır.
Şeker hastalığı, cüzam ve alkoliklik de bu tür belirtilere neden olabilir.

Ayak ve el uyuşması fotoğrafları

ayak ve el uyuşması ile ilgili kullanabileceğiniz, internetten derlediğimiz fotoğraflar

Sponsorlu Bağlantılar

ayakta uyuşma ile ilgili bir görsel, ayak uyuşmasının neden oluştuğuyla ilgili örnek teşkil edebilecek bir fotoğraf


ayak uyuşması ile ilgili bir başka küçük resim


ellerle masaj yaparak geçirilmeye çalışılan bir ayakta uyuşma görseli daha


ellerde uyuşma ile ilgili bir fotoğraf


Ellerde uyuşma ile ilgili video

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver