El Titremesi, El Titremesi Neden Olur Ve Nasıl Tedavi Edilir, El Titremesi Neden Oluyor

el titremesi nedeni, el titremesi nedenleri, el titremesi neyin belirtisi, el titremesinin nedenleri

El titremesi neden olur?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Titreme tüm vücutta olduğu gibi ellerde de ortaya çıkabilen sağlık sorunlarından biridir. Bilhassa parkinson hastalarında meydana çıkan bu sorun, sağlıklı bir insanda da aniden belirebilir. Gün içerisinde sık sık kullandığımız ellerimizde meydana gelen titremeler hayatı bizim için oldukça zorlaştırır.

 

Çeşitli türleri bulunan el titremesinin, bir çok nedeni vardır. Genetik faktörler el titremesine sebep olan ve en sık rastlanan nedendir. Aile geçmişine bağlı olarak ortaya çıkan el titremelerinin tedavisi de güçtür.

El titremeleri kişinin eli hareketsiz iken birden birden ortaya çıkar. Hareketsiz olan el durup dururken titremeye başlar. Elleri hareket ettirmeye başladığınız an geri geçer. Bu tip titremeler parkinson hastalığında görülen titreme şeklidir. Eğer ki el titremeleri zamanında tedavi edilmezse sorun daha da büyüyerek hareket halindeykende titremeye başlar.

Genetik el titremeleri önce bir elde başlar ve zamanla diğer elde de görülür. El titremesi nedenlerinin en önemli sebebi olan genetik faktörler, el hareket halindeyken titremeye başlar ve hareketsiz iken geçer. Ama zamanla el hareketsizken de titreme olabilir. Bu kişilerde meydana gelen el titremeleri hayatı zor kılar. Hasta yemek yiyemez, bir şey içemez ve yazı yazamaz olur.

Intansiyon tremoru el titremeleri istemli hareket halindeyken meydana gelir ve hedefe doğru yöneldikçe daha çok artar. Beyinde bulunan cerebellum denen kısımın rahatsızlanmasından dolayı sıkça görülür.

El titremelerinin sebepleri arasında psikolojik sorunlarda yer alır. Buna psikojenik tremor denir. Bu sorunda daha çok kadınları hedef alır.

Bu nedenlerin dışında da meydana gelen birçok el titremeleri görülür. Eğer el titremesinin nedeni doğru teşhis edilip uygun tedavi uygulanırsa titreme sorunu ortadan kaldırılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver