El için kuyu kazan, evvela kendi düşer ne demek-atasözü ile kompozisyon örnekleri kısa kompozisyonlar

El için kuyu kazan, evvela kendi düşer atasözü ile hikaye, atasözü ve ortaya çıkış hikayesi, kısa atasözü hikayeleri, El için kuyu kazan, evvela kendi düşer atasözü ne anlama gelir manası nedir kısaca özet

El için kuyu kazan, evvela kendi düşer. Atasözünün Anlamı, Atasözleri Sözlüğü ve Açıklamalı Anlamları
Başka birini tuzağa düşürmeye çalışan kimse, bu tuzağa ondan önce kendisi düşer.

Sponsorlu Bağlantılar

Kaynak:www.atasozlerianlamlari.com

El için kuyu kazan, evvela kendi düşer.

Özet: Başkasını tuzağa düşürmeye çalışan kimse, bu tuzağa ondan önce kendisi düşer.

Kişi başkasına yapacağı kötülüğü,tuzağı planlarken bir bakar ki kendi tuzağa düşmüş, daha büyük zarar görmüştür. Başkasına zarar verme isteği kişinin öncelikle kalbini kötü etkiler, sonra da mutlaka ettiğini bulur. Böylelikle başkasına kötülük yapacağım derken kendine kötülük yapmış olur.

El için kuyu kazan, evvelâ kendi düşer atasözünün anlamı

Başkasının kötülüğünü düşünen, bunun için tuzaklar kuran kimse, kurduğu tuzağa önce kendisi düşer, hiç kimsenin yaptığı kötülük yanına kalmaz, ona yarardan çok zarar getirir.

El için kuyu kazan, evvela kendi düşer.
Başka birini tuzağa düşürmeye çalışan kimse, bu tuzağa ondan önce kendisi düşer.

El eli yıkar, iki elde yüzü.
İyilikten anlayan kimseye bir yardımımız dokunursa, bu kişi bizim iyiliğimizin altında kalmaz. Bizden aldığı güç ve imkanla, daha fazla yardım etmek arzusuyla dolar ve bunu yapar.

El elin eşeğini türkü çağırarak arar.
Bizim işimize ancak kendimiz canla başla sarılabiliriz. Bir kimsenin sıkıntısına çare bulacak olan kimse, içinden acı duyarak değil, zevk ve eğlencesinden geri kalmayarak bu işi yapar.

El eliyle yılan tutulur.
Önemli bir çalışma isteyen iş, başkasına ısmarlanmakla yapılmaz. İnsan kendi işini kendisi yapmalıdır. / Bir kimse, başkasına yaptıracağı işin tehlikesine ve güçlüğüne bakmaz, sonuç alınsında nasıl olursa olsun, diye düşünür.

El için kuyu kazan evvela kendi düşer, El için kuyu kazan evvela kendi düşer açıklaması, El için kuyu kazan evvela kendi düşer anlamı, ile ilgili atasözleri, viki, kompozisyon, yazı, El için kuyu kazan evvela kendi düşer atasözünün anlamı,
Sponsorlu Bağlantılar

1 Yorum

Cevap Ver