Ekvador Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi Ve Başkenti Hakkında Bilgi

Ekvador Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi Ve Başkenti

Ekvador anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Ekvador Nedir, Ekvador Ne Anlama Gelir, Ekvador Ne Demektir, Ekvador Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Ekvador ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Ekvador Anlamı

Ekvador Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi ve Başkenti
Resmî adı Ekvador Cumhuriyeti’dir. Başkenti Quito, nüfusu 12 782 161 (2000)’dir. Yüz ölçümü 283 560 km2 olan Ekvador’un yönetim biçimi cumhuriyettir. Para birimi sucre, resmî dili İspanyolca, dini de Hristiyanlıktır. Güney Amerika’nın kuzeybatısında, Büyük Okyanus kıyısında yer alan Ekvador’un kuzeyinde Kolombiya, doğusunda ve güneyinde Peru bulunur. Kişi başına düşen millî gelir 1565$’dır. Zorunlu eğitim süresi 6 yıl olan Ekvador’da ortalama ömür 69 yıldır. Başlıca kentleri; Guayaquil, Quito, Machala, Ambato, Cuenca, Esmeraldas, Portovijeo ve Riobamba’dır. Kuzey-güney doğrultusunda uzanan And dağları ülkeyi üç ana bölgeye ayırır. Kıyı bölgesi alçak düzlüklerden oluşur. Orta bölgede sıradağlar yer alır. Doğuda da tropikal düzlükler görülür. Başlıca dağları Chimborazo Dağı (6272 m) ve Cotopaxi Dağı (5896 m); başlıca ırmaklarıysa Aguarico Nehri, Curaray Nehri, Esmeraldas Nehri, Guayas Nehri, Napo Nehri, Pastaza Nehri ve Zamora Nehri’dir. Soğuk Peru akıntısı ve And dağları tropikal iklimi yumuşatır. Ortalama sıcaklık 23°C-25°C’dir. Doğu ve kıyı bölgeleri yağmur ormanlarıyla kaplıdır. Doğal kaynakları; petrol, bakır, demir, kurşun, kömür ve sülfürdür. Ülkede yetişen başlıca tarım ürünleri muz, kahve, pirinç, şeker ve mısırdır. Önde gelen endüstri kolları gıda işlemeciliği, ağaç ürünleri ve tekstildir.

Konu ile ilgili aramalar: Ekvador Nedir Ekvador ödev ara Ekvador kelime anlamı Ekvador sözlükte ara Ekvador ansiklopedi bilgi bankası ara Ekvador ne demek Ekvador neye denir

Ekvador ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver