Ekmek Nedir Ekmek İçinde Neler Vardır Hakkında Bilgi

Ekmek Nedir Ekmek İçinde Neler Vardır

Ekmek Nedir Ekmek içinde Neler Vardır, Ekmek nasıl yapılır
Ekmek anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Ekmek Nedir, Ekmek Ne Anlama Gelir, Ekmek Ne Demektir, Ekmek Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Ekmek ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Ekmek Anlamı

Ekmek Nedir Ekmek içinde Neler Vardır, Ekmek nasıl yapılır
Buğday ya da öteki tahılların unundan, önceden mayalandırılıp su ve tuz katılmış hamurun pişirilmesiyle elde edilen besin maddesi. Günümüzde modernleşen mayalama işlemi, binlerce yıldan bu yana bilinen aynı tarifle yapılmaktadır. İlk ekmek yapan insanlar olan Mısırlılar, ekmeği aynı zamanda dinî törenlerde sunu olarak da kullanıyorlardı. Yapılan kazılarda M.Ö. 3500′lü yıllara ait klarda ekmek kırıntılarına rastlanmıştır. Birçok yerde hâlâ insanların temel beslenme maddesi olan ekmek, insanın açlığını somutlaştıran bir simgeye de dönüşmüştür.

Eskiden, daha önce mayalandırılmış az miktarda hamurun eklenmesiyle yapılan mayalama bugün, dozu ve mikroptan arınmışlığı titizlikle kontrol edilmiş sıvı ortamlarda yetiştirilen mikroorganizmalarla sağlanır. Mayalanmayı yapan hücreler bir tür mantardır. Fırıncıların kullandığı maya Saccharomyces cerevisiae adlı tek hücreliden elde edilir. Maya, şekerleri alkol ve karbon gazına çevirerek hamurun kabarmasını sağlar.

Gerekli malzemelerin yoğrularak esnek bir hamur hâline getirilmesiyle başlayan ekmek yapımı, hamurun mayalanmaya bırakılmasıyla sürer. Sonra fırıncı, hamuru ekmek şeklini vereceği toplara ayırıp, ikinci kez mayalanmaya bırakır. Son aşamada ekmekler, kalıp, tava veya geniş tepsilerde pişirilir.

İçinde %50 oranında glikoz barındıran ekmek, yağ bakımından fakirdir. İçerdiği bitkisel proteinler, mineral tuzlar ve vitaminler sayesinde oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Avrupa’da yükselen yaşam düzeyine bağlı olarak ekmek tüketimi, yerini 20. yüzyılın başından itibaren ete bırakmaya başlamıştır. Buna karşılık Türkiye’de, ekmek tüketiminde geçmiş yıllara göre önemli bir değişiklik yoktur. Kırsal kesimde olduğu gibi şehirlerin dar gelirli kesiminde de ekmek hâlâ en çok tüketilen besin maddesidir. Kırsal kesimde mayasız ekmek de yapılır. Sacda pişirilen ekmeğe bazlama ya da yufka denir. Tandırda pişirilen ekmeğin en yaygını da pidedir.

Konu ile ilgili aramalar: Ekmek Nedir Ekmek ödev ara Ekmek kelime anlamı Ekmek sözlükte ara Ekmek ansiklopedi bilgi bankası ara Ekmek ne demek Ekmek neye denir

Ekmek ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver