Eklembacaklılar Nedir Hakkında Bilgi

Eklembacaklılar Nedir

Eklembacaklılar anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Eklembacaklılar Nedir, Eklembacaklılar Ne Anlama Gelir, Eklembacaklılar Ne Demektir, Eklembacaklılar Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Eklembacaklılar ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Eklembacaklılar Anlamı

Sölomluların bir dalı (Arthropoda). Vücutları dış boğumlarla birbirinden ayrılmış bölütlerden meydana gelmiştir. Bu bölütler gruplaşarak üç vücut bölgesi oluştururlar: Baş, göğüs, karın. Baş ve göğüs bölütleri genellikle birbirleriyle kaynaşmışlardır. Karın bölütleri ise ayrı ayrıdırlar.

Eklembacaklıların en önemli özelliklerinden birisi, adından da anlaşılacağı gibi, eklemli organlarının varlığıdır. Bunlar sayıları belirli ve eklemlerle birbirine bağlı parçalardan yapılmışlardır ve yine eklemlerle vücuda bağlıdırlar. Bu organların başta olanları ağız parçaları, antenler, göğüste olanları ise bacaklar ve kanatlardır.

Eklembacaklıların derileri, ince ya da kalın olabilen bir kutikula ile kaplıdır. Kimilerinin kutikulası, içinde kalsiyum tuzlarının birikmesiyle katı bir zırh hâlini alır. Kutikula büyümeye elverişli olmadığından, bütün eklembacaklılar zaman zaman deri değişimi yaparlar. En fazla gelişmiş olan duyu organları gözleridir. Küçük vücutlu ve ince derili olanları vücut yüzeyiyle, diğerlerinin suda yaşayanları solungaçlarla, karada yaşayanları ise trakelerle solunurlar. Ayrı eşeylidirler. Gelişmeleri çoğunlukla başkalaşmalıdır. Karada, havada, toprak içinde, tatlı, acı ya da tuzlu sularda yaşarlar. Kimileri de bitki ya da hayvan asalağıdır. Bilinen türleri 700.000 kadardır.

Kabuklular, keliserliler ve böcekler, eklembacaklılardandır.

Konu ile ilgili aramalar: Eklembacaklılar Nedir Eklembacaklılar ödev ara Eklembacaklılar kelime anlamı Eklembacaklılar sözlükte ara Eklembacaklılar ansiklopedi bilgi bankası ara Eklembacaklılar ne demek Eklembacaklılar neye denir

Eklembacaklılar ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver