Eklem Nedir Hakkında Bilgi

Eklem Nedir

Eklem anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Eklem Nedir, Eklem Ne Anlama Gelir, Eklem Ne Demektir, Eklem Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Eklem ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Eklem Anlamı

Kemikler arasındaki birleşme yerlerine verilen ad. Kemiklerin büyümeleri uç kısımlardan olmasına karşın, eklemlerin biçimi sabit kalır. Hareketli eklemlerin tümünde, parçalar arasında kıkırdak adını alan yumuşak yastıklar bulunur.

Hareketli eklemlerde ayrıca bir de eklem sıvısı vardır. Bu sıvı, hareketin daha rahat olmasını sağlar ve aşınmasını önler. Eklemler hareket edebilme yeteneklerine göre üç tiptir: oynamaz eklemler, yarı oynar eklemler ve oynar eklemler.

Oynar eklemler: Kol ve bacak kemikleri bağlantı yerlerindeki eklemler oynar eklemlerdir. Bunlar iki bağlantı kemiğinin, eklem yerlerinde istenen hareketi verecek şekilde oynayabilmesini sağlamış olurlar. Böylece bu eklemlerin bulunduğu kemikler, çeşitli hareket yeteneğine sahip eklemler özelliğini kazanmış olurlar.

Oynar eklemlerdeki kemiklerden birinin başı, öbür kemiğin çukuruna girmiş şekildedir. İki kemik, birbirlerine eklem bağları ile bağlanmıştır. Kemiklerin birbirlerine sürtünmeleri sırasında aşınmalarım önlemek için, bu eklem yüzlerinde kıkırdak yastıkları ve buraları yumurta akı bir madde ile sıvayarak kaygan hale getiren eklem kesecikleri bulunur. Eklem aralığındaki bu sıvının korunması ve her iki kemiğin hareket kaabiliyetinin sağlanması görevide eklem kapsülüne aittir. Oynar eklemlerin etrafında bir de hareketleri sağlayan ve eklem kapsülünü koruyan ligamentler vardır. Kasların bitiş noktalarını oluşturan ligamentler aynı zamanda eklemin hareketlerinin yönlerini belirler. Bazı oynar eklemlerin iç kısmında yani kapsülün içinde kalacak şekilde menisküs denilen yapılar ve iç ligamentler bulunur.
Oynamaz eklemler: Kafatası kemiklerinin birbirlerine eklendikleri yerlerdeki eklemlerdir. Buradaki eklem yerleri, bir testerenin dişleri gibi birbirlerine geçme şeklindedir. Kemikler, bu girinti ve çıkıntılarla birbirlerine oynamayacak şekilde eklenmiş durumdadırlar.
Yarı oynar eklemler: Omurgayı meydana getiren omurların birbirlerine olan eklemlerindeki eklemlerdir. Bunlar sınırlı olarak hareket ederler.

Konu ile ilgili aramalar: Eklem Nedir Eklem ödev ara Eklem kelime anlamı Eklem sözlükte ara Eklem ansiklopedi bilgi bankası ara Eklem ne demek Eklem neye denir

Eklem ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver