Ehli Beyt Nedir Hakkında Bilgi

Ehli Beyt Nedir

Ehli Beyt anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Ehli Beyt Nedir, Ehli Beyt Ne Anlama Gelir, Ehli Beyt Ne Demektir, Ehli Beyt Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Ehli Beyt ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Ehli Beyt Anlamı

Muhammet Peygamber’in ailesi. “Ev halkı” anlamında bir tamlamadır. Sünnî mezheplere göre Muhammet’in eşlerini, çocuklarını, torunlarını kapsar. Şiîlere göre ise Ehli Beyt, yalnız Ali Aba’dır. Muhammet bir gün kızı Fatıma, damadı Ali, torunları Hasan ile Hüseyin’i kucaklayıp abasıyla örtmüş ve onlar için Tanrı’dan iyilik dilemiş. Muhammet ile birlikte bu dört kişiye Ali Aba denir. Kuran’da ve hadislerde Ehli Beyt için övgüler vardır.

Ehli Beyt deki, ehl ile ahali aynı köktendir. Kişiler demektir. Beyt ise ev demektir. Yani ev ahalisi manasına gelir. İslam dininin son peygamberi Muhammed’in ev ahalisi için kullanılan bir terimdir. Muhammed’in Ehli Beyt’i Kuran’da şu şekilde geçer:

Kuran’da hitap edilen Ehli Beyt ve birçok hadiste geçen Ehl-i Beyt beraber düşünüldüğünde Ehl-i Beyt’in Ali, Fatıma Zehra, Hasan ve Hüseyin’inden oluştuğu anlaşılmaktadır.[1] Hadisler ve Azhap suresi 33. ayetin tefsiri incelendiğinde Ehl-i Sunnet içinde çok az bir grubun iddia ettiği Peygamber’in hanımlarının Ehl-i Beyt’ten olduğu düşüncesini doğru olmadığı ortaya çıkmaktadır. Muhammed, Selman-ı Farisi için dahi O benim Ehli Beyt’imdendir diyerek onu yüceltmiştir.

Ehli Beyt, (Alevilik/Şiiliğin/Caferilik) geniş kavram olarak 12 İmamları kapsar:
Ali bin Ebu Talib (Ebu Talip Oğlu Ali)
Hasan bin Ali (Şerifan) (Ali Oğlu Hasan)
Hüseyin bin Ali (Seyyidan) (Ali Oğlu Hüseyin)
Zeynel Abidin (Hüseyin Oğlu Ali)
Muhammed el-Bakır (Ali Oğlu Muhammed)
Cafer-i Sadık (Muhammed oğlu Cafer)
Musa-i Kazım (Cafer Oğlu Musa)
Ali Rıza (Musa Oğlu Ali)
Muhammed Taki (Ali Oğlu Muhammed)
Ali Naki (Muhammed oğlu Ali)
Hasan-ul Askeri (Ali Oğlu Hasan)
Muhammed Mehdi (Hasan oğlu Muhammed)

Konu ile ilgili aramalar: Ehli Beyt Nedir Ehli Beyt ödev ara Ehli Beyt kelime anlamı Ehli Beyt sözlükte ara Ehli Beyt ansiklopedi bilgi bankası ara Ehli Beyt ne demek Ehli Beyt neye denir

Ehli Beyt ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver