Efsane Nedir Hakkında Bilgi

Efsane Nedir

Efsane anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Efsane Nedir, Efsane Ne Anlama Gelir, Efsane Ne Demektir, Efsane Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Efsane ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Efsane Anlamı

Eski çağlardan beri söylenegelen, olağanüstü varlıkları ve olayları konu edinen imgesel öykülere verilen ad. Sözcüğün Türkçe karşılığı söylencedir.

Efsanelerde gerçeklik payı olmakla birlikte, tümüyle bir gerçeklik yoktur. Olaylar ve kişiler abartılarak ve olağanüstü özellikler katılarak anlatılır. Taş Bebek, Kara Koyun, Sarı Kız, Boş Beşik, Kırkpınar çok sayıdaki söylencelerimizden yalnızca birkaçıdır.

Söylenceler; halkın inanışını, gelenek ve göreneğini, kültürünü yansıtan, iyi işlenip değerlendirilmeleri durumunda hem halk edebiyatının yetkin örneklerini sunması hem de çıkarılacak dersler bakımından önem taşıyan edebiyat ürünleridir.

Eflâtun Cem Güney, Ali Püsküllüoğlu, Yalvaç Ural, Yaşar Kemal gibi yazarlarımız Anadolu efsanelerini derleyerek kitaplaştırmışlardır.

Konu ile ilgili aramalar: Efsane Nedir Efsane ödev ara Efsane kelime anlamı Efsane sözlükte ara Efsane ansiklopedi bilgi bankası ara Efsane ne demek Efsane neye denir

Efsane ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver