Edmund Allenby Edmund Allenby Biyografisi Edmund Allenby Eserleri Nelerdir?

Edmund Allenby Kimdir Edmund Allenby Kimdir, Hayatı Biyografisi | Edmund Allenby Hakkında

Edmund Allenby Kimdir, Hayatı Biyografisi, Edmund Allenby Hakkında Bilgiler, Edmund Allenby Eserleri Nelerdir, Yaşamı ve Önemi

biyografi kimdir resmi

Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazıda ziyaretçilerimiz için Edmund Allenby hakkında bilgilere yer verdik.

Edmund Allenby Kimdir?

Edmund Henry Hynman Allenby (1861 – 1936) İngiliz mareşali. I. Dünya Savaşı’nda Filistin ve Suriye’deki İngiliz harekatını yönetti. 9 Aralık 1917′de Kudüs’ü zaptederek “Kudüs Fatihi” unvanını aldı. 19-21 Eylül 1918′de iki Osmanlı ordusunun tamamen tahrip edilmesiyle sonuçlanan Mecidiye (Megiddo) Muharebesinde uyguladığı süratli piyade ve süvari taktikleri, II. Dünya Savaşı’nda Almanların geliştirdiği Yıldırım Savaşı (Blitzkrieg) yönteminin öncüsü olarak kabul edilir.

Hayat Hikayesi

Sandhurst’deki Kraliyet Askeri Okulu’nda eğitim gördü. 1882′de Inniskilling Dragoons adlı süvari birliğine katılarak Bechuanaland (1884-1885) ve Zululand’de (1888) savaştı. 1889-1902 arasında II. Boer Savaşı’na katıldı. I. Dünya Savaşı’nda bir süvari tümenini Fransa’ya götürdü ve orada 3. Ordu komutanlığına getirildi. (Ekim 1915) . Nisan 1917′de, Arras’daki savaşlarda büyük yararlılık gösterdi. Allenby, özellikle Ortadoğu’daki görevlerinde başarılı oldu.

Haziran 1917′de Mısır Sefer Birliği (Egyptian Expeditionary Force) kumandanlığına atandı. Süvari ve hareketli birliklerin kalıplaşmış savaş taktiklerinde yaptığı değişiklikler şaşkınlık uyandırdı. Kasım 1917′de Gazze’deki karargahından Cemal Paşa yönetimindeki Osmanlı kuvvetlerine karşı genel taarruz başlattı. 9 Aralık’ta düşen Kudüs’e, kentin dini kimliğine saygı ifadesi olarak yaya girdi. Filistin yönetimini kurdu. Ancak Ürdün’ü ele geçirmeyi başaramadı. Uzun bir aradan sonra 16 Eylül 1918′de yeniden saldırıya geçen Allenby 19 Eylül’de Megiddo (Mecidiye) ‘de Mareşal Liman von Sanders kumandasında iki ordudan oluşan Osmanlı Yıldırım Orduları Grubu’nu tamamen tahrip ederek büyük bir zafer kazandı. 1 Ekim’de Şam, 16 Ekim’de Humus ve 25 Ekim’de Halep İngilizlerin eline geçti. 8 Ekim’de ateşkes talep eden Türk tarafının isteği 30 Ekim’de kabul edilerek, 31 Ekim’de Mondros Mütarekesi imzalandı.

1919-1925 arasında Mısır yüksek komiseri olarak görev yapan Allenby, siyasi karışıklık içinde ülkeye yön vermeyi başardı. Böylece Mısır’ın 1922′de bağımsız bir devlet olarak tanınmasında etkili oldu. Ekim 1919′da vikont unvanını aldı.

Şubat 1919′da işgal orduları kumandanı sıfatıyla İstanbul’a gelen Allenby, kente beyaz bir at üzerinde girerek Fatih Sultan Mehmet’in 1453′teki jestine sembolik bir cevap verdi. Halide Edip Adıvar’ın ifadesine göre Allenby bu ziyareti sırasında Mustafa Kemal Paşa’nın özel yetkilerle donatılarak asayiş ve düzeni sağlamak üzere Anadolu’ya gönderilmesini Tevfik Paşa hükümetine önerdi.

Tel Aviv kentinin ana caddesi Allenby Street adını taşır.
İsrail ile Ürdün arasında Şeria Nehri üzerindeki geçiş noktasının adı da Allenby Köprüsü’dür.
İlgili aramalar: Edmund Allenby Kimdir, Hayatı Biyografisi, Edmund Allenby Hakkında Bilgiler, Edmund Allenby Eserleri Nelerdir, Yaşamı

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver