Edirne Antlaşması Nedir Nedenleri, Sonuçları Ve Kimler Arasında Yapılmıştır? Hakkında Bilgi

Edirne Antlaşması Nedir Nedenleri, Sonuçları Ve Kimler Arasında Yapılmıştır?

Edirne Antlaşması anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Edirne Antlaşması Nedir, Edirne Antlaşması Ne Anlama Gelir, Edirne Antlaşması Ne Demektir, Edirne Antlaşması Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Edirne Antlaşması ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Edirne Antlaşması Anlamı

Edirne Antlaşması Nedir Nedenleri, Sonuçları ve Kimler Arasında Yapılmıştır?

Osmanlı Devleti ile Çarlık Rusyası arasında Edirne’de imzalanan antlaşma (14 Eylül 1829). Antlaşma on altı madde ile antlaşmaya bağlı iki senetten oluşmaktadır. Antlaşmanın önemli maddeleri şunlardır:

1) Prut Nehri iki devlet arasında sınır olacak,
2) Anapa, Poti, Ahıska ve Ahılkelek, Çarlık Rusyası’na terk edilecek, Erzurum, Kars, Doğubeyazıt Osmanlılara geri verilecek,
3) Bu antlaşma ile Çarlık tebası Osmanlı ülkelerinde karada ve denizde ticaret yapmakta serbest olacak, bunlar her türlü saldırıdan korunacaktı.

Çarlık Rusyası’na ait ticaret gemileri ve diğer devletlerin ticaret gemileri boğazlardan Karadeniz ve Akdeniz yönlerine giriş ve çıkışta serbest olacaktı.

Edirne Antlaşması’na ekli savaş tazminatıyla ilgili senet gereğince:

1) Savaş sırasında Çarlık Rusyası’nın ve Osmanlıların eline geçen kale ve yerler eski sahiplerine iade edilecek,
2) Osmanlı Devleti 1806 yılından beri Çarlık Rusyası teba ve tüccarlarına verilen zararın karşılığı olarak 1,5 milyon Macar altını tazminat verecek,
3) Ayrıca savaş giderlerine karşılık olmak üzere Osmanlı Devleti, Çarlık Rusyası’na 10 milyon Macar altını tazminat ödeyecektir.

Edirne Antlaşması’nda Eflâk-Boğdan ile ilgili senete göre Eflâk-Boğdan voyvodaları, azledilmeleri ve istifaları hariç, ömürleri boyunca makamlarında kalacaklardı. Eflâk-Boğdan’da Müslümanlar oturamayacaklar, o güne kadar padişahlara verilmekte olan zahire, koyun, kereste bundan böyle verilmeyecek, halk angaryada kullanılmayacaktı.

Konu ile ilgili aramalar: Edirne Antlaşması Nedir Edirne Antlaşması ödev ara Edirne Antlaşması kelime anlamı Edirne Antlaşması sözlükte ara Edirne Antlaşması ansiklopedi bilgi bankası ara Edirne Antlaşması ne demek Edirne Antlaşması neye denir

Edirne Antlaşması ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver