Eczane Hizmetleri Teknikeri ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: Eczane Hizmetleri Teknikeri, Eczane Hizmetleri Teknikeri hakkında, Eczane Hizmetleri Teknikeri ile ilgili bilgi, Eczane Hizmetleri Teknikeri mesleği, Eczane Hizmetleri Teknikeri nasıl olunur, Eczane Hizmetleri Teknikeri olmak için, Eczane Hizmetleri Teknikeri olmak için hangi okulu okumalı, Eczane Hizmetleri Teknikeri özellikleri, Eczane Hizmetleri Teknikeri ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 

Eczane Hizmetleri Teknikeri Görevleri
Reçetede yer alan ilaçları hazırlayıp hastaya sunar, reçetede yazılı bilgileri hastaya iletir, reçetesiz satılan ilaçlar konusunda hastayı bilgilendirir, eczacıdan iş talimatı alır, işçi sağlığı ve güvenliğe ilişkin önlemler alır, ilaç / İtriyat / Kozmetik Müstehzar / Medikal Malzeme eksiklerini tespit eder, eczacının direktifleri doğrultusunda raflanmasını sağlar, vitrin düzenlemesi yapar. Ölçü ve tartı aletlerinin periyodik muayenesinin yapılmasını sağlar, her akşam eczane kapanırken “Nöbetçi Eczane” bilgisini eczanenin vatandaşlara görünen bölümünde ilan eder, eczaneye gelen müşteriyi karşılar, gerekli durumlarda yapılacak ilk yardım konusunda eczacıya yardımcı olur, eczanenin laboratuar bölümünde kullanılan malzemenin temizliğini ve gerektiğinde sterilizasyonunu yapar. Kişiye özel majistral ilaçların hazırlanması söz konusu olduğunda gerekli madde ve malzemeleri hazırlar, eczacı tarafından kontrol edildikten sonra banko üzerine çıkartılmasını sağlar, İlaç hammadde temininde eczacıya yardımcı olur, eczanede kullanılan her türlü maddenin son kullanma tarihlerini periyodik olarak kontrol eder, eczaneye yeni giren malzemelerin fiyatlarını yasal kar oranını da dikkate alarak Eczacı ile birlikte belirler, kontrolü eczacı tarafından yapılan reçetelerin kapsamı içindeki ilaçları banko üzerine çıkartılmasına yardımcı olur, eczaneye ait her türlü faturayı keser, eczane iş ve işlemleri ile ilgili bilgisayar programını ve POS cihazını kullanır, eczanede çalışan yardımcı elemanlar arasında iş bölümü yapar, Provizyon sistemine reçetelerin kaydını yapar. Reçeteyi kayıt defterine kaydeder. Takip edilmesi gereken ilaçlarla ilgili reçetelerin kaydını tutar. Eczanede bulunan belgelerin arşivini düzenler. Eczanenin temizlik, düzen ve intizamından sorumludur. Meslekle ilgili toplantı, seminer ve mesleki geliştirme eğitimlerine katılır.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Eczane Hizmetleri Teknikeri Kullanılan Malzemeler
İlaç yapımında kullanılan kimyasal malzemeler, Bilgisayar, tartı ve boy ölçüm aleti, hassas terazi, hesap makinesi, ısıtıcılar, laboratuvar araç ve gereçleri, numaratör, soğutucular, tansiyon aleti, kan glikozu ölçüm cihazı, telefon, faks, yazar kasa, POS cihazı.

 

Eczane Hizmetleri Teknikeri Özellikleri
Eczane Hizmetleri Teknikeri olmak isteyenlerin; Kimya ve biyoloji alanlarına ilgili ve bu alanlarda başarılı, sorumluluğunu bilen, dikkatli, tertipli ve düzenli, sözel iletişim kurma becerisine sahip, Kimyasal maddelere karşı alerjisi olmaması kişiler olmaları gerekir.

 

Eczane Hizmetleri Teknikeri Okulu
Mesleğin eğitimi, Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Meslek Yüksek Okulu (Eskişehir) “ Eczane Hizmetleri” Ankara Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Eczane Hizmetleri, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Eczane Hizmetleri (Uzaktan Eğitim) Mersin Üniversitesi Mersin Meslek Yüksek Okulu Eczane Hizmetleri (Uzaktan Eğitim) bölümlerinde verilmektedir.

 

Eczane Hizmetleri Teknikeri Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitimi liseden sonra 2 yıldır.

 

Eczane Hizmetleri Teknikeri Diploma
Eğitimini tamamlayarak mezun olanlara ön lisans diploması ve “Eczane
Hizmetleri Teknikeri” unvanı verilir.

 

Eczane Hizmetleri Teknikeri Çalışma Alanları
Meslek elemanları kamu ve özel kuruluşlarda çalışabilmektedirler. Kamu ve özel eczanelerde, hastanelerde, medikal sektörde ve ilaç sektörünün çeşitli alanlarında çalışabilirler. Ülkemizde bulunan yaklaşık 24.000 eczane ile ilaç hizmet sektörünün çeşitli noktalarında (kamu ve özel hastane eczaneleri, ilaç ve sağlık ürünleri dağıtım kanalları, ilaç fabrikaları vb) çalışma olanağı olan iş yerlerinde eğitimli yardımcı eleman olarak görev yapabilir. Ülkemizde ilaç sektörünün tüm aşamalarında yaklaşık 35.000 eczane hizmetleri teknikeri açığı vardır.

 

Eczane Hizmetleri Teknikeri Meslekte İlerleme
Eczane Hizmetleri ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavında başarılı oldukları takdirde “Kimya ve Kimya Mühendisliği” lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver