Ecza Dolabında Bulunması Gerekenler

Ecza Dolabı

Her evde, küçük bir ecza dolabı bulunmalıdır. Çocukların ilaçlara el atmamaları için ecza dolabının mutlaka kilitli tutulmasına dikkat etmelidir. Ecza dolabındaki ilaçlar düzenli bir şekilde durmalıdır. Aletler, sargı bezleri ve ilaçlar ayrı gözlerde bulundurulmalı ve sürekli kontrol edilmelidir. Etiketi olmayan ilaçlar, bozulmuş damlalar, şuruplar, kullanma süresi dolmuş ilaçlar ecza dolabından çıkarılıp atılmalıdır. İlaçların en iyi şekilde yok edilebilmesi, tuvalete atılmasıdır. Çöp kutularına atılan ilaçlar, çocuğun eline geçebilir; çünkü çocuk çok meraklıdır, bu nedenle, çöp tenekesini bile karıştırabilir.

ecza dolabında neler olmalıdır , bir ecza dolabında olması gereken ilaçlar , ilaç dolabı
Pomat ve damlalar sıcakta kuruyup bozulur. Antibiyotikler de kullanma aşımı sonunda bozulmuş sayılır. Bundan ötürü ecza dolabı, soba, kalorifer gibi yerlere yakın bir şekilde asılmamalıdır. Ecza dolabının iç kısmına doktor, cankurtaran ve hastane acil servislerinin telefon numaraları yazılmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Ecza Dolabında Bulundurulması Gereken Malzeme ve İlaçlar: Ecza dolabında bulunması gereken malzeme ve ilâçlar genellikle dört grupta toplanabilir:

1. Aletler: Makas, pens, enjektör, göz banyosu, damlalık ve termometre.

2. Sargı Malzemesi: Steril gazlı bez, steril gazlı tampon, çeşitli genişlik ve uzunluklarda sargı bezleri, çeşitli büyüklükte hansaplast ya da salvelox, flaster, lastik bant ve pamuk.

3. İlaçlar: Gaz için karbon tabletleri, ateş düşürücü fitil, burun, kulak ve göz damlası, müshil, ağrı dindirici fitiller, sülfamit tozu, viks vaporap, amonyak, batikon, oksijen, alkol ve karbonat.

4. Çaylar: Papatya, nane, baldıran, rezene ve kimyon çayı, ıhlamur çayları ve anason.

Ecza dolabında, bir hastalık için verilmiş olan antibiyotik saklanmamalıdır, çünkü, aynı antibiyotik başka bir hastalıkta yararlı olmayabilir. Vitaminler de çabuk bozuldukları için stok halinde bulundurulmamalıdır. En önemlisi, ecza dolabında yanık merhemi bulundurmamaktır. Çünkü, yanık merhemleri her zaman zararlıdır ve çok çabuk bayatlarlar. Bayat bir merhemin ya da pomadın hem çocuklar hem de büyükler için zararları büyük olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar:

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver